Zetrzyj na tarce i spryskaj rośliny. Dzięki tej mieszance larwy ćmy bukszpanowej pospadają z gałęzi

Ćma bukszpanowa to zmora ogrodników. Obgryza liście i niszczy uprawy, a jaja złożone na roślinach łatwo przeoczyć. Jak się ich pozbyć bez użycia chemicznych środków? Zrób domowe opryski, które będą skuteczne i ekologiczne.

Gąsienice ćmy bukszpanowej żerują głównie na bukszpanie, ale to nie powód, by je ignorować. Szybko rozprzestrzeniają się po ogrodzie i potrafią wyrządzić wiele szkód. Podgryzają rośliny lub pozbawiają je liści, przez co wyglądają brzydko i ciężko je odratować. W sklepie znajdziesz różne środki do zwalczania tego szkodnika, ale warto zastąpić je domowymi, ekologicznymi sposobami. Sprawdź jak pozbyć się ćmy bukszpanowej.

Zobacz wideo Mrówki? Rybiki? Karaluchy? Jeśli masz je w domu - pozbądź się jak najszybciej. Doradzimy jak

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ćma bukszpanowa w ogrodzie. Jak się jej pozbyć?

Gdy ćma bukszpanowa atakuje, nie należy zwlekać. Im szybciej rozprzestrzeni się w ogrodzie, tym większe szkody w nim wyrządzi. Z tego powodu warto regularnie sprawdzać bukszpan. Samice zwykle składają jaj w głębi krzewu, dlatego warto dokładnie oglądać roślinę z każdej strony. Gdy zauważysz gąsienice lub jaja oberwij cały liść lub potrząśnij mocno krzewem, by zrzucić szkodniki na ziemię. Inną metodą jest spryskiwanie ich mocnym strumieniem z węża ogrodowego. Pamiętaj, aby wszystko robić w specjalnych rękawicach. Zrzucone gąsienice zazwyczaj nie wspinają się ponownie na rośliny, ale warto zastosować domowe opryski, aby mieć pewność, że nie zniszczą już roślin.

Opryski na ćmę bukszpanową. Po tych mieszankach szkodnik ucieknie w popłochu

Ekologiczne opryski wykonasz nie tylko samodzielnie, ale też tanio. Skutecznie odstraszą ćmę bukszpanową i sprawią, że nie wróci więcej na rośliny. Potrzebujesz tylko wody, octu i szarego mydła. Z tymi składnikami zrobisz dwa środki:

  1. Do pierwszego potrzebujesz octu. Zmieszaj go z wodą w proporcji 1:10, a następnie przelej do butelki z atomizerem i rozpyl dokładnie na zaatakowanych roślinach. Nie rozpylaj mieszanki tylko od góry. Sięgnij wgłąb rośliny i zmocz łodygi, by zapobiec rozwojowi jaj, które nie zostały wcześniej zauważone.
  2. Drugi oprysk działa bardzo podobnie. Zetrzyj 75 g szarego mydła na tarce i rozpuść całość w 5 litrach ciepłej wody. Tak jak wcześniej, rozpyl mieszankę na roślinach, zarówno od góry, jak i od dołu.
Więcej o:
Copyright © Agora SA