Kiedy przycinamy tuje? Dopilnuj tego terminu, a twoje drzewka wyrosną wysokie i gęste już latem

Kiedy przycinać tuje? Drzewka te wymagają regularnego przycinania, by pięknie i zdrowo rosły w naszych ogrodach. Jest to niezwykle ważne, bo bez odpowiedniej pielęgnacji potrafią zbyt mocno się rozrosnąć, a gałęzie niepodcinanych krzewów zaczynają usychać. Sprawdź, kiedy i jak najlepiej przycinać tuje.

Tuje to popularne krzewy, które chętnie kupujemy do swoich ogrodów nie tylko ze względu na łatwość pielęgnacji i cieszący oko wygląd. Ich dużą zaletą jest piękne rozrastanie się, dzięki czemu doskonale sprawdzają się jako "żywopłot" przed wścibskimi spojrzeniami. Niemniej jednak, tuje wymagają regularnego podcinania, które zapewnia im zdrowy rozrost i estetyczny wygląd.

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek pokazała swój ogród. "Przepiękne rośliny i aranżacja"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy ciąć tuje, aby rosły gęsto? To niezwykle ważny zabieg dla roślin

Wydaje się, że przycinamy krzewy głównie po to, by nadać im odpowiedniego kształtu. Okazuje się, że nie tylko. Jest to niezwykle istotne również z innych powodów - przede wszystkim pielęgnacyjnych. Tuje mają tendencję do szybkiego i bujnego rozrastania się, co nierzadko powoduje usychanie końcówek gałązek, gdyż nie są do nich dostarczane wystarczające ilości składników odżywczych i minerałów. Aby temu zapobiec, regularnie podcinajmy nasze krzewy. Tuje najlepiej jest przycinać w okresie od marca do końca lipca. Najlepiej przeprowadzać zabieg od dwóch do trzech razy w sezonie. W takim wypadku pierwsze przycinanie wykonujemy wiosną, przed czasem wegetacji, a drugie dopiero latem.

Jak przycinać tuje? Zastosuj te zasady, a będą pięknie rosły

Aby prawidłowo wykonać zabieg przycinania krzewów tui, powinniśmy zastosować te istotne zasady. Podczas wiosennego zabiegu przede wszystkim przycinamy pędy rośliny jedynie o połowę ich długości, nie więcej. Dzięki temu tuja będzie miała odpowiednią ilość miejsca, ale i cała gałąź będzie dobrze odżywiona. Przy okazji przycinania usuwamy wszelkie części, które uschły lub zmarniały. Latem z kolei skracamy gałązki o maksymalnie dwa centymetry. Wszelkie prace przeprowadzamy w rękawicach ogrodowych i przy użyciu ostrego sekatora lub ręcznych nożyc do żywopłotu. Jeśli mamy w planach formowanie żywopłotu, warto również zastanowić się nad ostateczną formą. W przypadku tui najlepszym rodzajem strzyżenia będzie trapez, ponieważ zapewnia roślinie większą ilość światła i pomaga w prawidłowym rozwoju.

Więcej o: