Tryb zimowy w oknach - regulacja okien na lato i zimę

Tryb zimowy w oknach jest jedną z dwóch opcji, które można ustawić. Jej zadaniem jest przede wszystkim zatrzymanie ciepła we wnętrzu. Na wiosnę warto rozszczelnić okna po to, by zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.

Regulacja okien na zimę. Czemu jest potrzebna?

Regulacja okien na zimę powinna być wykonywana corocznie. Jest to jednak sprawa lekceważona i zaniedbywana. Jest to błąd, bo utrudnia ogrzewanie pomieszczeń. Co za tym idzie: naraża właścicieli lub użytkowników mieszkania czy domu na wyższe koszty ponoszone w sezonie grzewczym. To błąd, bo nowoczesne okna plastikowe dają w tym zakresie duże możliwości.

Warto nadmienić, że w starszych skrzydłach drewnianych podstawowym zmartwieniem było dbanie o szczelność. W tym celu stosowano materiały ograniczające przepływ powietrza. Tradycyjnie był to kit, potem silikon czy pianka montażowa. Brak przepływu powietrza niekoniecznie był jednak rozwiązaniem, które sprzyjało tworzeniu wewnątrz odpowiedniego mikroklimatu. Możliwość regulacji w nowoczesnych oknach daje takie szanse. Zimą takie okna są szczelne, latem zaś można je rozszczelnić. 

Regulacja okien zima-lato. Czym grozi jej brak?

Regulacja okien zima-lato jest stosunkowo prosta. Nie potrzeba dla jej wykonania pomocy specjalistów. Różnicowanie docisku okna powinno być wykonywane dwa razy do roku. Jakie są konsekwencje jego braku?

  • Zaniedbanie trybu zimowego jest powodem zwiększenia rachunków za ogrzewanie. Mówiąc inaczej: marnotrawimy przez to cenną energię.
  • Brak korzystania z trybu letniego także jest problemem. W jego wyniku znacząco wzrasta ryzyko pojawienia się grzybów i pleśni wtedy, gdy za oknem jest ciepło i wilgotnie. 
Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Jak wyregulować okno?

Jak wyregulować okno? Nie jest to na szczęście zadanie skomplikowane. Być może brzmi dość poważnie, ale można to zrobić samemu i bez specjalistycznych narzędzi. Przede wszystkim dla zmiany docisku okna wykorzystuje się rolkę regulacyjną, która ma kształt bolca. Dzięki niej można łatwo kontrolować poziom rozszczelnienia. Dzięki temu możliwa jest modyfikacja w zakresie przepływu powietrza pomiędzy wnętrzem a środowiskiem. 

Jak wyregulować okno krok po kroku? Wystarczy zastosować kilka prostych kroków. Zaczynamy od otworzenia okna. Następnym etapem będzie znalezienie na okuciu metalowych rolek. Powinny być umiejscowione na górze okucia, w jego środku i na dole. 

Następnie musimy skorzystać z klucza imbusowego. Jeśli chcemy ograniczyć przepływ powietrza, dociskamy rolki tak, żeby były możliwie blisko uszczelek. Właściwa regulacja jest już za nami. Koniecznie trzeba jednak sprawdzić, czy okno po tych zmianach się domyka. Niekiedy zbyt silny docisk powoduje trudności z domknięciem. Jeśli naszym celem jest rozszczelnienie okna, to wykonujemy odwrotny ruch rolkami. Przy docisku klamka może pracować nieco ciężej. 

Regulacja docisku okna balkonowego

Jak powinna być wykonana regulacja okna balkonowego? Trzeba pamiętać, że takie skrzydło również wymaga regulacji. W jego przypadku również należy operować rolkami, które pozwalają na dociśnięcie lub odsunięcie skrzydła od ościeżnicy. Procedura jest tu taka sama, jak w przypadku typowych okien plastikowych.

Zobacz też: Mycie okien octem. Wykorzystaj ostatnie ciepłe dni przed świętami [trik na lśniące okna bez smug]

Więcej o:
Copyright © Agora SA