Walizki podróżne. Jak wybrać bagaż aby spełanić wymagania linii lotniczych?

Walizki podróżne to sprawdzony sposób na zapakowanie potrzebnych na podróż rzeczy. Przed zakupem wymarzonego kompletu, zwłaszcza jeśli mamy podróżować samolotem, warto sprawdzić wymagania linii lotniczych co do bagażu. Co kryje się pod nazwą bagaż podręczny? Czy wymiary walizki, którą bierzemy na pokład mogą różnić się w zależności od przewoźnika?

Walizki podróżne to idealny sposób, jeśli chcemy spakować się na podróż w sposób kompaktowy i bezpieczny. Współczesne walizki są lekkie, pojemne, zwrotne i mają piękny design. Można wybrać identyczny komplet dla całej rodziny lub postawić na zgrabny zestaw dedykowany dla konkretnej osoby. Dzieciom dodatkową rozrywkę na lotnisku zapewni dziecięca walizka na kółkach, którą warto wykorzystać w charakterze mini pojazdu. To o czym musimy pamiętać to odpowiednie wymiary - bagaż do samolotu musi spełniać konkretne wymagania, które mogą różnić się w zależności od wybranych linii lotniczych. Poniżej znajdziesz wszystkie ważne informacje oraz odpowiedź na pytanie czym różni się bagaż rejestrowany od podręcznego. 

Bagaż rejestrowany i bagaż podręczny. Czym się różnią?

Na pokład samolotu podróżny może zabrać dwa rodzaje bagażu: podręczny i rejestrowany. W obydwu przypadkach należy sprawdzić wymagania wybranego przewoźnika co do rozmiarów jak i wagi bagażu, a także ewentualnych opłat za nadbagaż. 

Pod podjęciem bagaż rejestrowany kryje się każdy bagaż, który przewożony jest w luku bagażowym. Przewoźnicy określają własne limity wagowe, w przypadku przekroczenia wagi walizki należy się przepakować lub ponieść dodatkową opłatę za nadbagaż. 

Bagaż podręczny oznacza walizkę kabinową (może to być też mała torba lub plecak). Można ją zabrać ze sobą na pokład pod warunkiem, że zmieści się w specjalnym schowku nad fotelem lub pod siedzeniem. Bagaż podręczny także ma ściśle określone wymiary, które jeśli zostaną przekroczone, zostanie uznany za bagaż rejestrowany, bez możliwości przewozu w kabinie pasażerskiej. 

Zobacz wideo Niewygody podróży? Ten wynalazek sprawi, że w samolocie wyśpisz się jak we własnym łóżku

Ryanair: bagaż podręczny. Wymagania i opłaty 

Ryanair to jedna z najpopularniejszych, tanich linii lotniczych, która realizuje loty w wielu popularnych kierunkach. Jeśli planujesz podróżować z tym przewoźnikiem musisz wiedzieć, że:

 • bagaż w cenie biletu oznacza małą torbę o wymiarach 40 x 20 x 25 cm bez limitu wagowego. 
 • dodatkowo za opłatą (od 29 zł) można zabrać drugą małą torbę lub walizkę o wymiarach 55 x 40 x 20 cm z maksymalną wagą do 10 kg. 

Ryanair: bagaż rejestrowany

Jeśli wybierasz się w dłuższą podróż lub na wakacje, wówczas konieczne może okazać się zabranie większej ilości bagażu. Zapoznaj się z warunkami przewozu bagażu rejestrowanego. 

 • standardowy bagaż rejestrowany o wymiarach 81 x 119 x 119 cm do 20 kg w ilości 3 sztuk. 
 • mały bagaż rejestrowany o wymiarach 55 x 40 x 20 cm do 10 kg w ilości 1 sztuka. 

Opłaty za bagaż rejestrowany za 1 sztukę: 

 • online - 43-52 zł (za mały bagaż) 110-180 zł (za bagaż w standardzie) 
 • na lotnisku: 84-110 zł (za mały bagaż)
 • nadbagaż - 48 zł za każdy kg

Wizz air: bagaż podręczny. Podstawowe informacje 

Kolejną bardzo popularną w naszym kraju linią lotniczą jest linia Wizz air. Charakterystyczne samoloty w kolorze różowo- fioletowym co roku przewożą setki pasażerów w bardzo wielu kierunkach na świecie. Jakie są wymagania co do bagażu?

 • Pasażerowie linii Wizz air mogą zabrać ze sobą na pokład jedną bezpłatną sztukę bagażu podręcznego o wymiarach 40 x 30 x 20 cm do 10 kg.   
 • Dodatkowo istnieje możliwość zabrania na pokład "podręczną walizkę na kółkach" 55 x 40 x 23 cm do 10 kg, którą trzeba dodać do rezerwacji Wizz Priority. 

Opłaty w ramach Wizz Priority 

 • 24,36 zł – 194,90 zł w przypadku zakupu online lub przez telecentrum Wizz Air
 • 146 zł w przypadku zakupu na lotnisku.

Wizz air: bagaż rejestrowny

 • Każdy pasażer może zabrać 6 sztuk, maksymalnie do 10 kg, 20 kg, 26 kg lub 32 kg. 

Lot bagaż podręczny - co musisz wiedzieć? 

Polskie Linie Lotnicze LOT to rodzimy przewoźnik, który z roku na rok realizuje coraz to ciekawsze połączenia. Jakie są warunki przewożenia bagażu w tych liniach? Niezależnie od klasy podróży czy zakupionej taryfy, pasażer zawsze może zabrać jeden bagaż podręczny do 8 kg o wymiarach do 55 cm, 40 cm i 23 cm. Łączna suma wymiarów nie powinna przekroczyć 118 cm.

LOT: bagaż rejestrowany. Cena za bagaż rejestrowany uzależniona jest od wybranej taryfy.

 • W Economy zapłacimy ok. 115 zł za 1 sztukę do 26 kg i za sumę wymiarów do 158 cm.
 • W Economy Standard i Economy Flex bagaż rejestrowany wlicza się do ceny biletu. 

Zobacz też: Wstaw walizkę do wanny po wejściu do pokoju hotelowego. Ten trik pomoże uniknąć niemiłej niespodzianki

Więcej o:
Copyright © Agora SA