Drogi nawóz do trawników z mchem nie będzie potrzebny. Na ten produkt nie wydałam ani złotówki

Mieszkając w domku jednorodzinnym lub w bloku, gdzie mamy dostęp do ogrodu, może pojawić się mech na trawniku. Tak było też w moim przypadku. Pomysłem na to, jak pozbyć się mchu z trawnika był zakup drogiego środka w sklepie ogrodniczym. Na szczęście zadziałał produkt, który poleciła mi babcia.

Mech na trawniku to zmora niejednego ogrodnika. Jakiś czas temu zauważyłam, że pokrywa on także moją murawę. Nie wyglądało to estetycznie, dlatego w pierwszej kolejności udałam się do sklepu ogrodniczego. Ceny środków przy obecnej inflacji nieco mnie zaskoczyły. Postanowiłam zadzwonić do babci - wprawionej ogrodniczki. Dzięki jej wskazówce problem mchu na trawniku już mnie nie dotyczy.

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Mech w ogrodzie: jak się go pozbyć? Pojawia się głównie w tych miejscach

Mech to taka roślina, która najczęściej pojawia się w wilgotnych i zacienionych miejscach, jednak ma dobre zdolności adaptacyjne, więc bardzo szybko zaczyna się rozrastać. W moim ogrodzie na początku mech rósł tylko gdzieniegdzie, na drugi dzień zobaczyłam, że roślina się rozrosła. Na szczęście porada od mojej babcia zadziałała i dzięki niej znowu mam piękną, zieloną murawę w ogrodzie. 

Domowe nawozy do trawy z mchem: nic nie przebije wskazówki od babci

Dzwoniąc do babci, opowiedziałam jej całą historię, a ta nie była wcale zdziwiona. Powiedziała mi, że z pewnością moja gleba w ogrodzie jest zbyt mało przepuszczalna, a dodatkowo mieszkam na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych, więc mech ma idealne miejsce do rozwoju. Babcia powiedziała mi, że najlepiej będzie, jeśli zrezygnuje z zakupów nawozów do traw, a wypróbuje sposobu, które niegdyś stosowany był w wielu ogrodach. Trawę miałam posypać popiołem, a, jako że mam w domu kominek, to miałam go pod dostatkiem. Stwierdziłam, że spróbuję i nie pożałowałam! Rozsypanie popiołu na trawniku zwiększyło pH gleby, co doprowadziło do zlikwidowania mchu. Jak się okazuje, popiół ma dużą ilość wapnia i mogę stosować go również jako nawóz do innych warzy czy roślin w ogrodzie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA