Aloes to sukulent liściowy, który liczy sobie ponad 500 gatunków. Naturalnie aloes występuje m.in. na Madagaskarze czy w Afryce. Roślina może pięknie ozdobić twoje mieszkanie, jak i dać ci wiele korzyści. Jak wyhodować aloes w domu oraz do czego go używać?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Aloes w Polsce uprawiany może być wyłącznie w pomieszczeniach, ponieważ przez cały rok musi on mieć zapewnioną dodatnią temperaturę. W okresie zimowym roślina powinna przejść w stan spoczynku, wtedy zmniejszamy jej temperaturę, mniej podlewamy i nie nawozimy. W okresie wiosennym przy ponownym wzroście, można zacząć nawozić aloes. Roślina uwielbia dużą ilość światła, dlatego zimą najlepiej postawić ją przy dużym oknie. Aloes magazynuje wodę w liściach, więc jeśli zapomnisz go podlać, nic się nie stanie, ponieważ jest odporny na suszę. Posiadając aloes w domu, warto zapewnić mu w doniczce przepuszczalne podłoże, a sama donica powinna być duża, aby kwiat mógł się komfortowo i zdrowo rozwijać. Aloes w domu może przynieść ci wiele korzyści, a oto niektóre z nich.
Aloes niegdyś wykorzystywany był jedynie jako dekoracja mieszkań, jednak od jakiegoś czasu można spotkać wiele kosmetyków na półkach sklepowych, które w składzie mają aloes lub są wykonane jedynie z aloesu. To, co najcenniejsze w tej roślinie kryje się w jej pędach. Kiedy przetniemy je na pół, można dostrzec galaretowate wnętrze. Aloes posiada w sobie witaminy z grupy B, C, i E oraz kwas foliowy, aminokwasy i wiele więcej. Wszystkie te składniki odżywcze świetnie wpływają m.in. na cerę. Nasuwa się więc pytanie, jak wykorzystać aloes w domowej pielęgnacji? Wystarczy, że kawałek liścia przetniesz wzdłuż, a wnętrzem posmarujesz twarz. Z galaretowatej substancji można również przygotować sobie maseczkę, odrobinę aloesu zmieszaj z miodem, nałóż na 15 minut na twarz, a następnie zmyj wodą. Jeśli masz problem z cieniami pod oczami, regularne stosowanie aloesu jako krem pod oczy, rozjaśni skórę.