Żółte plamy na trawniku nigdy więcej się nie pojawią. Wystarczy, że będziesz unikać tych czynników

Suche placki oraz żółte plamy na trawniku to częsty problem, który sprawia, że murawa nie wygląda atrakcyjnie. Przyczyn może być wiele. Warto wiedzieć, jak sobie poradzić z tym problemem, aby na przyszłość nic już nie psuło wizji idealnie zielonej trawy.

Każdy ogrodnik chce zadbać jak najlepiej o swój trawnik. Nie zawsze jednak wszystko idzie zgodnie z planem. Niestety żółte plamy i suche placki zamierającej trawy to częsty widok na posesji. Przyczyna może być spowodowana zaniedbaniem w pielęgnacji, ale są to też np. choroby grzybowe i szkodniki żerujące w ziemi na korzeniach trawy. Podpowiadamy, jak tego uniknąć.

Zobacz wideo Odśwież kaktusy po zimie. Podpowiadamy, jak odpowiednio o nie zadbać

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego na trawniku pojawiają się żółte i zaschnięte plamy? Przyczyn może być wiele

Suche placki na trawniku oraz żółte plamy, mogą mieć wiele różnych przyczyn. Dlatego łatwo się pomylić przy ich identyfikacji, co utrudnia wybór prawidłowej metody leczenia. Przy identyfikacji problemu warto zwrócić uwagę na: 

  • Przenawożenie - trawnik może być albo zbyt mocno nawożony lub może być nierównomiernie rozsypany. Nadmiar sprawia wypalanie trawnika. Zaprzestań w tym wypadku nawożenia na kilka tygodni oraz zadbaj o obfite podlewanie.
  • Niedostateczne nawożenie - niedożywiona trawa, szczególnie w azot traci kolor i żółknie. Aby przywrócić ją do życia, należy zastosować nawóz bogaty w azot i żelazo. 
  • Psy - szczególnie w przypadku suczek, niestety ich mocz wypala trawnik. Aby odratować, należy obficie podlewać te miejsca i najlepiej oduczyć psa siusiania na trawniku. 
  • Pędraki - żółte okrągłe plamy suchej trawy są objawem żerowania pędraków. Ich obecność można rozpoznać poprzez wyrwanie fragmentu murawy. A ich przebywanie potwierdzi, jeśli oderwanie było bezproblemowe i łatwe a korzenie są słabe i uszkodzone. Często wraz z wyrwaną ziemią, pojawiają się białe larwy. 
  • Choroby grzybowe - żółtoszare plamy na trawniku lub różowawy nalot, często pojawiają się po obfitych deszczach. Konieczny w tym wypadku będzie oprysk oraz wertykulacja trawnika. Pleśń nieleczona prowadzi do obumarcia trawnika. 

Jak zapobiegać powstawaniu żółtych i suchych plam na trawniku? 

Niestety nie mamy wpływu na to, czy nasz trawnik zaatakują szkodniki. Jest jednak sposób, aby uniknąć tego, poprzez unikanie siania w ciemnych miejscach. Najlepiej siać rośliny w jasnym miejscu i przy przepuszczalnej glebie. Wybierać odpowiednią mieszankę nasion, która jest przeznaczona do użytkowania, np. mieszanka sportowa tam, gdzie często aktywnie spędzany jest czas. Regularne nawożenie jest równie ważne, co podlewanie. Koszenie trawy, nigdy nie powinno odbywać się zbyt nisko. Co najmniej dwa razy w roku konieczna jest wertykulacja trawnika, która pousuwa sfilcowane części. Nie powinno się także kosić podczas suszy. Zapobiegnie wysuszeniu gleby jest tutaj kluczowe.

Więcej o:
Copyright © Agora SA