Domowe sposoby na zgagę. 4 metody, które pomogą pokonać palenie w przełyku
Domowe sposoby walki z różnymi schorzeniami szczególnie przydatne mogą okazać się, gdy nie mamy w domu odpowiednich leków, a do konsultacji z lekarzem zostało trochę czasu. Dzięki nim choć na chwilę możemy przynieść sobie ulgę. Należy natomiast pamiętać, że domowe sposoby łagodzenia różnych dolegliwości mają działanie doraźne, a co za tym idzie można je stosować tylko pomocniczo. Żadne domowe specyfiki nie zastąpią wizyty u lekarza, która jest konieczna jeśli problem przedłuża się lub towarzyszą mu inne, niepokojące objawy.
Domowe sposoby na zgagę, które warto znać zmagając się z uciążliwym uczuciem pieczenia w przełyku:
- Lniany kisiel – siemię lniane osłania i łagodzi podrażnienia przełyku. Dwie łyżki siemienia lnianego zalewamy wrzątkiem i czekamy, aż ostygnie. Taki kisiel pijemy malutkimi łykami.
- Napój z sody – soda oczyszczona zobojętnia kwas, dlatego też szybko neutralizuje soki trawienne w przełyku. Rozpuszczamy łyżeczkę proszku w 1/3 szklanki letniej wody i powoli wypijamy.
- Migdały – ten sposób zalecany jest przede wszystkim dla kobiet w ciąży. Migdały neutralizują kwasy żołądkowe. Gdy pojawi się pieczenie przegryzamy je powoli. Powinno to przynieść ukojenie.
- Kminek – kminek działa przeciwskurczowo i pobudza wydzielanie soków trawiennych. Można żuć kilka ziarenek po posiłku lub dodawać do sałatek, sosów i mięs.
Domowe sposoby na ból brzucha - te metody pomogą Ci przetrwać nieprzyjemne dolegliwości
Domowe sposoby na ból brzucha to pierwsza pomoc, kiedy zaczynają nam dokuczać skurcze mięśni powodujące ból. Zazwyczaj skurcze powstają w wyniku nieprawidłowej diety, infekcji wirusowej lub nadmiernego stresu. Jeśli ból ma łagodny charakter możemy uśmierzyć go za pomocą domowych sposobów takich jak:
- odpoczynek i unikanie stresu,
- spożywanie przygotowanych w domu naparów z ziół: mięty pieprzowej, dziurawca, rumianku czy kopru włoskiego, które mają działanie rozkurczowe
- wprowadzenie lekkostrawnej diety bogatej w błonnik
- większa aktywność fizyczna np. spacer czy rower
- odpowiednie nawodnienie organizmu – picie większej ilości wody pomaga efektywniej trawić pokarm
- wykonywanie okładów przy pomocy ciepłej, ale nie gorącej wody w okolicach brzucha
- korzystanie z ciepłych, ale nie gorących kąpieli, które działają rozluźniająco na mięśnie.
Jeśli mimo to dolegliwości nie ustępują należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Zobacz wideo Jak prawidłowo udzielić dziecku pierwszej pomocy?
Domowe sposoby na biegunkę – zastosuj, gdy pojawią się dolegliwości i chroń swój organizm przed odwodnieniem
Domowe sposoby na biegunkę nie wyleczą jej w pełni, ale mogą pomóc w powstrzymaniu narastania dolegliwości, znacznie przyspieszyć proces regeneracji jelit, a co najważniejsze uchronić nas przed odwodnieniem, które jest bardzo niebezpieczne dla organizmu i może prowadzić do wielu poważniejszych konsekwencji. Oto kilka domowych sposobów, które pomogą w walce z biegunką:
- gorzka czekolada i kakao - kakao, które zawiera także gorzka czekolada, hamuje wydzielanie wody do jelita cienkiego i ogranicza biegunkę
- ograniczenie spożywania błonnika - we wczesnej fazie biegunki należy unikać spożywania produktów bogatych w błonnik, ponieważ stymuluje on perystaltykę jelit, co dodatkowo przyczynia się do wypróżnień. Dlatego należy ograniczyć spożycie surowych owoców, warzyw i pełnoziarnistego pieczywa
- lekkostrawna dieta – w trakcie biegunki wskazane są: kleik ryżowy, kasza jęczmienna, pieczone lub gotowane warzywa, zwłaszcza marchewka, ziemniaki, a także niektóre owoce – banany, morele, jagody i aronia. Unikać należy tłustych, słodkich, ostrych, ciężkostrawnych produktów. Podczas biegunki nie pij alkoholu, kawy, mleka, napojów gazowanych, napojów słodzonych i soków owocowych
- woda mineralna i zioła – nawodnienie organizmu w trakcie biegunki jest bardzo ważne. Napary z ziół (kolendra, tymianek, mięta, rumianek i koper włoski) oraz woda mineralna będą najbardziej właściwe, by uniknąć częstego przy biegunce odwodnienia.
Jeśli biegunka utrzymuje się, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, celem wdrożenia odpowiedniego leczenia. Biegunka może prowadzić do odwodnienia organizmu - nie wolno jej bagatelizować!
Domowe sposoby na ból żołądka. Skuteczne i bezpieczne metody w walce z bólem
Domowe sposoby na ból żołądka opierają się głównie na ziołach, okładach oraz ciepłych kąpielach. Wszelkie naturalne sposoby, które pomogą ukoić ból są bezpieczne i nie zagrażają naszemu zdrowiu. Jakie metody pomogą na ból żołądka?
- krople walerianowe na ból żołądka ze stresu - to nalewka z kozłka lekarskiego, czyli rośliny o właściwościach uspokajających i rozluźniających. Krople należy stosować według ulotki.
- okład rozgrzewający na brzuch - ogrzanie nadbrzusza pomoże złagodzić ból żołądka wynikający z napięcia. Można użyć do tego termoforu.
- mięta pieprzowa – działa przeciwbólowo i rozluźniająco na mięśnie przewodu pokarmowego oraz ułatwia trawienie. Czubatą łyżeczkę suszonych liści mięty pieprzowej zalewamy połową szklanki wrzątku, zostawiamy na 5 minut pod przykryciem, studzimy i wypijamy.
Domowe sposoby na zatwardzenie – szybka pomoc przy zaparciach
Domowe sposoby na zatwardzenie możemy ze sobą łączyć, dzięki czemu szybciej zadziałają, a przy tym są bezpieczne. Efekty powinny być widoczne już po kilku godzinach. Wymienione metody są bezpieczne także dla kobiet w ciąży.
- spożywanie suszonych śliwek – to jeden z najlepszych sposobów na zaparcia. Suszone śliwki zawierają wysoką zawartość błonnika i dosłownie przepychają zalegającą treść pokarmową w jelitach
- produkty fermentowane - wspomagają trawienie, dzięki czemu przyspieszają proces wydalania. Najlepiej sprawdzą się kefir, jogurt naturalny lub maślanka
- domowa mikstura - w pierwszej kolejności wypijamy 2 duże szklanki przegotowanej, ciepłej wody. Aby efekty były lepsze dodajemy sok z połówki cytryny i szczyptę chilli. Najlepiej pić wywar na czczo
- siemię lniane – warto je spożywać przed snem. Wieczorem 2 łyżki siemienia (całego lub zmielonego) zalewamy szklanką wrzątku i czekamy aż napar ostygnie (przynajmniej 2 godziny). Kleik wypijamy przed spaniem.
Zobacz też: Co na przeziębienie? Moja domowa metoda sprawiła, że szybko stanęłam na nogi. L4 nie było potrzebne