Zgnieć ją i wykorzystaj po raz drugi. To stary, babciny sposób na ekspresowe mycie okien

Wyszło słońce, a więc wszelkie zabrudzenia na oknach stały się bardziej widoczne. Aby w pełni korzystać z jasnych dni, a przy okazji cieszyć się czystym domem, należy umyć okna. Jak umyć szyby szybko i skutecznie? Stary, babciny sposób jest niezawodny i ekologiczny.

Okna to wizytówka każdego domu. Często, aby je umyć, wkładamy w to ogrom wysiłku. Okazuje się, że sposób znany już od dekad, może skutecznie zminimalizuje wysiłek, a cały proces należycie skróci. Dzięki temu prostemu trikowi umyjesz okna w zaledwie kilka chwil. 

Zobacz wideo Płyn do paneli, który zrobisz samodzielnie w domu

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy najlepiej myć okna? Pogoda jest kluczowa 

Jeżeli masz ochotę umyć okna, warto zwrócić uwagę na pogodę. I choć im więcej światła, tym lepiej widać zabrudzenia, to mycie okien, przy zbyt dużej intensywności słońca może sprawić, że na oknach powstaną nieestetyczne zacieki.  Jednocześnie okien nie powinno się myć, gdy na zewnątrz jest mroźna pogoda. Mycie okien w temperaturze poniżej zera, może spowodować zarysowanie szkła, lub nawet sprawić, że rozszczelnią się uszczelki. Szkło źle znosi gwałtowną zmianę temperatur, a przy mocnym nacisku można nawet uszkodzić szybę. 
Jeżeli planujesz myć okna zimą, warto do tego wybrać produkt, zawierający w składzie alkohol a przede wszystkim nie używaj do tego gorącej wody, czy też nawet pary. 

Jak umyć okna gazetą? Szybki, łatwy i skuteczny sposób

Wiele osób zna ten sposób już od dawna. Do umycia okien będziesz potrzebować tylko dwóch rzeczy - miski z ciepłą wodą i gazety. Namocz w misce oderwany ze środka kawałek gazety i odciśnij nadmiar wody. Takim papierem wystarczy przetrzeć szyby. Następnie suchą gazetą wytrzyj do sucha. Zużyty papier można wyrzucić do odpadów na papier, jednak lepiej poczekać aż wyschnie. Ta metoda sprawdzi się również w przypadku luster, szyb samochodowych czy okularów. Warto pamiętać, by nigdy nie myć okien, gdy prosto w okno świeci słońce. Lepiej wybrać do tego pochmurny dzień, lub poczekać aż zajdzie słońce. 
I choć sposób ze zgniecioną gazetą będzie skuteczny w przypadku okien, niestety nie sprawdzi się w przypadku samych ram, a nawet mógłby im zaszkodzić, tworząc nieestetyczne zarysowania. Wystarczy, że do pojemnika ze spryskiwaczem wlejesz 1,5 szklanki wody, 1/3 szklanki octu, 2 łyżki soku z cytryny i łyżeczkę płynu do naczyń. Spryskaj ramy i wyczyść miękką ściereczką. (Pomocna może okazać się magiczna gąbka w przypadku mocniejszych zabrudzeń). 

Może Ci się też spodobać: 
- Wiemy, dlaczego podczas lądowania i startu okna w samolocie muszą być odsłonięte. Powód jest prosty
- Kosztuje mniej niż 2 zł, a błyskawicznie usuwa chwasty z kostki brukowej. Sprawi, że więcej nie urosną
- 5 miejsc, o których zapominamy podczas sprzątania. Specjalistka radzi, jak je wyczyścić

Więcej o:
Copyright © Agora SA