Czy wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa? Nie, ale na kierowców czyha pewien haczyk

Wymiana opon na zimowe to jedna z tych rzeczy, którą przed zimą powinni zrobić kierowcy, którzy nie mają w swoich pojazdach ogumienia wielosezonowego. Wymiana opon nie jest obowiązkowa w Polsce, ale w pewnych sytuacjach jej brak może narobić właścicielowi auta kłopotów. Kiedy najlepiej zmienić ogumienie w aucie? Przypominamy.

Co do zasady, w Polsce obowiązek stosowania opon zimowych nie istnieje. Nie ma żadnych przepisów, które wymagałyby od kierowców wymiany ogumienia. Nie zmienia to jednak faktu, że nie powinni oni ignorować zaleceń i na przekór wszystkiemu jeździć przy ujemnej temperaturze na letnich oponach.

Zobacz wideo Poranne skrobanie szyb? Koniec z tym! Zrób sobie płyn do odmrażania!

Obowiązku zmiany opon nie ma, ale jest jedno "ale". Eksperci wyjaśniają

Jak tłumaczy Europejskie Centrum Konsumenckie, mimo że wymiana opon na zimowe nie jest obowiązkowa w Polsce, to jej brak "może być czasem zakwalifikowany przez ubezpieczyciela jako rażące zaniedbanie i utrudnić otrzymanie odszkodowania w razie wypadku".

Jeśli chodzi o łańcuchy śniegowe, to są one dozwolone na zaśnieżonych lub oblodzonych drogach. W niektórych miejscach mogą być obowiązkowe. Używanie opon z kolcami jest natomiast surowo zabronione.

Kiedy zmienić opony na zimowe? Ile kosztuje wymiana opon na zimowe w 2023 roku?

Kiedy zatem wymienić opony na zimowe? Na ogół zależy to od pogody. Wśród kierowców przyjęła się bowiem zasada, że jeśli temperatura na zewnątrz od kilku dni utrzymuje się poniżej siedmiu stopni Celsjusza, to ostatni dzwonek, aby przygotować się do trudniejszych warunków na drogach. Zimowe opony w dużym stopniu odpowiadają za nasze bezpieczeństwo, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u wulkanizatora.

Ile kosztuje zmiana opon w tym roku? Przybliżone ceny wymiany ogumienia podajemy w poniższym artykule:

Kiedy zmienić opony na letnie?

Kiedy trzeba zmienić opony na letnie? Tu również nie ma odgórnie ustalonej daty. Przyjmuje się jednak, że idealny moment nastaje wtedy, gdy temperatura na zewnątrz zaczyna regularnie przekraczać siedem stopni Celsjusza. Nie powinno się wymieniać opon po jednorazowym skoku temperatury - najlepiej poczekać, aż pogoda się ustabilizuje i taka wartość na termometrze będzie występować przez nieco dłuższy czas.

Wielu kierowców wyznacza sobie moment na wymianę ogumienia na końcówkę marca lub dzień, w którym dochodzi do zmiany czasu z zimowego na letni. W tym przypadku również należy sprawdzać prognozę pogody, aby nie okazało się, że kilka dni później warunki na drodze będą zgoła odmienne.

Kontrolka ciśnienia w oponach jako kluczowy element eksploatacji samochodu

Niezależnie od tego, czy aktualnie jeździmy na oponach letnich, zimowych czy wielosezonowych, regularnie powinniśmy sprawdzać stan ciśnienia. Ułatwiają to czujniki TPMS, które powinny być na wyposażeniu pojazdów wyprodukowanych po listopadzie 2012 roku i sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej.

Gdy ciśnienie w oponach samochodu jest zbyt niskie, stosowny komunikat powinien pokazać się na tablicy zegarów. Podświetlenie kontrolki na kolor pomarańczowy powinno być sygnałem dla kierowcy, że powinien zjechać na stację paliw czy myjnię i uzupełnić poziom ciśnienia w ogumieniu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.