Zamiast zużywać to do mycia, wlej do tunelu. Larwa turkucia podjadka nie będzie miała szans

Turkuć podjadek to owad, który w ogrodzie potrafi wyrządzić poważne szkody. Jego obecność można rozpoznać między innymi poprzez zamierające rzędowo rośliny. Na szczęście istnieją domowe i skuteczne sposoby, jak pozbyć się turkucia podjadka raz-dwa.

Turkuć podjadek jest jednym z największych owadów w naszym kraju, który może osiągać nawet do 6 cm długości. Związany jest z glebą, która jest jego naturalnym środowiskiem. Jest prawdziwą plagą w ogrodach. Samica w okresie godowym znosi aż do 2 tysięcy jajek, dlatego jeśli wykryjemy obecność szkodnika w naszym ogrodzie, należy jak najszybciej zacząć działać. 

Zobacz wideo Mrówki? Rybiki? Karaluchy? Jeśli masz je w domu - pozbądź się jak najszybciej. Doradzimy jak

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak rozpoznać, że turkuć żeruje w ogrodzie? Na to warto zwrócić uwagę

Jeżeli będziesz mieć obecność turkucia podjadka w swoim ogrodzie, z pewnością bardzo szybko to zauważysz. Owad ten żyje głównie pod ziemią, gdzie żeruje i wykopuje tunele. Jego ulubionymi terenami są bagienne, torfowe i podmokłe. W miejscach jego występowania jest wyraźnie spękana, rozpulchniona ziemia, pod którą znajduje się wydrążony tunel. Najwyraźniej widoczne są po obfitych opadach deszczu, lub po podeptaniu ziemi i polaniu jej wodą. Kolejną oznaką jego obecności są zamierające rzędowo rośliny. Jest wszystkożerny, więc podgryza i uszkadza systemy korzeniowe wszelkich rodzajów roślin

Jak zwalczyć turkucia podjadka? Naturalne sposoby

Usuwanie turkucia jest procesem czysto mechanicznym, który polega między innymi na wyłapywaniu i usuwaniu gniazd. Jest to proces czasochłonny, jednak skutecznie można ograniczyć ich populację. Zalewanie gniazd mydłem lub płynem do naczyń wydaje się być lepszym rozwiązaniem. Do tunelu wydrążonego przez turkucie, wlej wodę wymieszaną z intensywnie pachnącym płynem do naczyń lub mydłem w proporcji 2 łyżki detergentu na 1,5 litra wody. Pod wpływem tej mieszanki turkucie zaczną opuszczać nory, a to pozwoli je wyłapać i zlikwidować. Może się okazać, że naturalne sposoby nie pomagają, a jego kolonie ciągle się powiększają i powodują coraz większe straty. Wtedy konieczne będzie sięgnięcie po chemiczne środki, jednak należy przy tym pamiętać, że nie ma żadnych bezpiecznych środków dla roślin, jak i zwierząt domowych, zwłaszcza dla kota, czy jeża, które mogą zjeść martwe, zatrute owady. 

Może Ci się też spodobać: 
- Muchy nie będą już brzęczeć ci nad uchem. Wymieszaj ze sobą te dwa produkty i pożegnaj irytujące owady
- Lasy Państwowe ostrzegają. W Polsce pojawił się jadowity owad. Jego trucizna może być śmiertelna
- Choć nie wygląda zbyt przyjaźnie, to jest bardzo pożyteczny. Nigdy nie zabijaj tego owada

Więcej o:
Copyright © Agora SA