Oczyszczanie twarzy. Sprawdź, czy właściwie podchodzisz do tej kwestii

Oczyszczanie twarzy dzielimy na codzienne, domowe rytuały oraz profesjonalne zabiegi wykonywane w specjalistycznych gabinetach. Na czym polega prawidłowe mycie i jak często można wykonywać głębsze oczyszczanie, tak by nie uszkodzić naturalnej bariery ochronnej skóry?

Oczyszczanie twarzy manualne — co na ten temat sądzą dermatolodzy? 

Oczyszczanie twarzy to bardzo popularny temat, zwłaszcza w kontekście dbania o kondycję skóry, ale także jej wygląd. Dużo mówi się o tym, aby regularnie i prawidłowo oczyszczać skórę. Demakijaż i domowa pielęgnacja powinna być wykonywana codziennie. Ale co w przypadku bardziej zaawansowanych zabiegów? "Nie przesadzać" - taka jest opinia specjalistów od zdrowej i ładnej skóry. To przesłanie towarzyszy też producentom współczesnych kosmetyków myjących, które w większości mogą pochwalić się naturalnym składem o delikatnej formule. 

Oczyszczanie twarzy manualne, czyli jak często myć buzię? Wystarczy raz dziennie, wieczorem

Skutecznym wsparciem na drodze od idealnej cery będzie oczyszczanie twarzy manualne przy pomocy odpowiednio dobranych do potrzeb naszej skóry kosmetyków. Warto także od czasu do czasu wykonać domowy peeling na bazie naturalnych składników oraz skorzystać z dedykowanych urządzeń do oczyszczania twarzy w domu. 

Domowy peeling do twarzy — jak zrobić? 

Przygotowanie domowego peelingu do twarzy jest wyjątkowo proste. Wystarczy wymieszać ze sobą:

 • 3 łyżki oliwy z oliwek,
 • trzy łyżki kawy
 • tartą skórkę z jednej pomarańczy
 • spoiwem będzie miód lub jogurt naturalny.

Gotową mieszankę nakładamy na mokrą twarz i masujemy przez około dwie minuty, na koniec spłukujemy peeling chłodną wodą. Własnoręcznie przygotowaną miksturę można stosować maksymalnie dwa razy w tygodniu. 

Zobacz wideo Złuszczanie twarzy peelingiem drobnoziarnistym

Szczoteczka soniczna do twarzy: jak działa i jak często można jej używać? 

Oczyszczanie manualne twarzy zyskało sprzymierzeńca — prawdziwym, kosmetycznym hitem kilku ostatnich lat jest szczoteczka soniczna do twarzy. Jak działa to miłe dla oka urządzenie i czy jest równie miłe dla skóry? Szczoteczka do twarzy emituje drgania oraz fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. W efekcie otrzymujemy dogłębnie i precyzyjnie oczyszczoną skórę. To proste w użyciu urządzenie usuwa nadmiar sebum i złuszcza naskórek. Jednak stosowana zbyt często może przyczynić się do uszkodzenia płaszcza lipidowego skóry. Częstotliwość stosowania warto dostosować do kondycji naszej cery, ogólne zasady mówią o tym, że szczoteczki nie powinno stosować się częściej niż dwa razy w tygodniu. Koszt zakupu szczoteczki waha się od 20 do 400 zł. 

Urządzenie do oczyszczania twarzy — jak działa siła ultradźwięków? 

Szpatułka ultradźwiękowa pomoże usunąć resztki makijażu, martwy naskórek oraz nadmiar sebum. To też skuteczny sposób na zaskórniki. W efekcie jej użytkowania otrzymujemy gładką i elastyczną skórę. Stosuje się ją po demakijażu: wystarczy ustawić końcówkę na skórze pod kątem 45 stopni i delikatnie przesuwać. Jak często można stosować to urządzenie? Szpatułka jest bezpieczna dla każdego rodzaju skóry, można jej używać tylko raz w miesiącu. Koszt szpatułki ultradźwiękowej zaczyna się od 100 zł, cena profesjonalnego urządzenia może wynieść nawet 800 zł. 

Wodorowe oczyszczanie twarzy — na czym polega zabieg? 

Zabieg polega na wprowadzeniu pod skórę cząsteczek wodoru, który należy do grupy najmniejszych pierwiastków i może przeniknąć do najgłębszych warstw naskórka. Wodorowe oczyszczanie twarzy przeprowadzane jest w gabinecie kosmetycznym. Podczas zabiegu wodór w głąb skóry transportowany jest poprzez strumień wody po ciśnieniem. Wyniki badań opisanych w artykule pod tytułem "Wpływ zewnętrznego oczyszczania wodorowego na parametry skóry i trądzik pospolity u dorosłych kobiet" dowodzą, że wodorowe oczyszczanie twarzy wraz z dobrze dobranym lekiem doustnym to skuteczne remedium na trądzik.* Jakich można oczekiwać efektów po zabiegu?

 • eliminacja wolnych rodników,
 • spójny koloryt skóry,
 • większa elastyczność,
 • czyste pory,
 • złuszczenie martwego naskórka,
 • brak stanów zapalnych,
 • mniejsza ilość sebum,
 • dotlenienie i lepszy metabolizm skóry
 • poprawę gęstości skóry,
 • dotlenienie skóry właściwiej

Ile kosztuje wodorowe oczyszczanie twarzy i jak często można powtarzać zabieg? Średnia cena zabiegu waha się w granicach 300 zł. Dla podtrzymania efektu można go powtarzać co miesiąc, pora roku nie ma tu znaczenia. 

*Źródło: Effects of Topical Hydrogen Purification on Skin Parameters and Acne Vulgaris in Adult Women (MDPI)

Zobacz też: 3 produkty, które wyraźnie poprawią stan twojej cery. Nie musisz wydawać fortuny

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.