Jeśli twoje tuje usychają, skorzystaj z tego triku ogrodników. Wystarczą tylko dwa produkty

Tuje są wytrzymałymi roślinami, ale nawet one mają swoje gorsze chwile. Jeżeli zauważysz, że twoje drzewka zaczynają brązowieć, możesz być pewien, że masz do czynienia z chorobą lub szkodnikiem. W niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie sprawdzonych, domowych oprysków.

Usychające pędy na żywotniku sprawiają, że roślina przestaje się tak dobrze prezentować jak wcześniej. W momencie kiedy dzieje się to od środka, mamy do czynienia z zupełnie naturalnym procesem - roślina jest bardzo gęsta, przez co słońce nie jest w stanie dotrzeć do jej najgłębszych zakątków. Jednak w przypadku, kiedy uschnięte pędy wychodzą na wierzch, sprawa ma się zupełnie inaczej. 

Zobacz wideo Rośliny mięsożerne wśród Pokemonów?

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego tuje usychają? To może być atak jednego ze szkodników 

Tuje są roślinami, które mają dość wysokie wymagania odnośnie podlewania i często źle reagują, gdy zapewnimy im niedostateczną jej ilość. W momencie, gdy brak im wody, zasychają najpierw pędy, a w skrajnych przypadkach braki mogą doprowadzić nawet do całkowitego wyschnięcia rośliny. Oprócz błędów w nawadnianiu najczęściej spotykanym problemem mogą być szkodniki. Mogą nimi być mszyce (miodownica cyprysikowa) i miseczniki tujowce. W wyniku ich żerowania pędy drzewka mogą brązowieć i zasychać. Mszycę można łatwo rozpoznać, ponieważ widać skupiska bezskrzydłych lub uskrzydlonych owadów, wysysających soki z rośliny i pokrywających jej pędy lepką wydzieliną. Natomiast misecznik jest niewielki (1-3 mm) jednak dość łatwo zauważyć jego obecność. Aby go dojrzeć, należy zerknąć w głąb rośliny, pod gałązki od spodu - świadczą o nim czarne, lepkie naloty.

Jak uratować tuje? Wystarczy, że przygotujesz oprysk z pomocą tych dwóch produktów 

Jeżeli problem leży w niedostatecznym podlewaniu, wystarczy, że zwiększymy częstotliwość tej czynności. Do zwalczania szkodników, będzie trzeba zastosować nieco innych metod. Do miseczników potrzebny będzie oprysk oparty na oleju parafinowym lub insektycydów chemicznych. Jednak mszyce nie będą aż tak skomplikowane i ich można bardzo łatwo pozbyć się z pomocą domowych oprysków. Wystarczy, że w tym celu użyjesz mydła potasowego oraz wody (50 ml mydła na 5 litrów wody). Składniki wlej do butelki z atomizerem, a następnie dokładnie spryskaj tuje. Możesz też dodatkowo dołożyć do niej 2-3 ząbki czosnku, by była naprawdę skuteczna.

Może Ci się też spodobać: 
- Dowiedz się, kiedy sadzić ogórki. Dzięki tym sprawdzonym radom ogrodników plony będą obfite
- Moja babcia co roku zawiązuje żółtą wstążkę na drzewach. To jej sposób na walkę ze szkodnikami
- Dzięki temu chwasty nie pojawią się między twoim truskawkami. Zrób to, a owoców będzie w bród

Więcej o: