Ile soli do kiszenia kapusty? Proporcje są tu decydujące

Ile soli do kiszenia kapusty? Trudno wyobrazić sobie bardzo wiele polskich dań bez tak przygotowanego warzywa. Zgodnie przyznajemy przy tym, że najlepiej smakuje kapusta domowej roboty.

Kiszenie kapusty - ile soli? Podstawowe kwestie

Jak zabrać się za kiszenie kapusty? Ile soli dodać, by całość świetnie smakowała? Trudno wyobrazić sobie takie dania, jak wigilijne pierogi lub krokiety, pozbawione kiszonej kapusty. W zasadzie cały czas mamy pod ręką gotowe produkty, które za niewielką cenę można kupić w sklepie. Ich jakość niekiedy może jednak pozostawiać wiele do życzenia. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia nie z kapustą kwaszoną lub kiszoną, ale jej podróbką. Oto podstawowe różnice pomiędzy nimi:

  • kapusta kiszona lub kapusta kwaszona - powstaje w wyniku naturalnego procesu fermentacji mlekowej. Zachodzi on po poszatkowaniu kapusty i dodaniu do niej odpowiedniej ilości soli i przypraw. Cały proces trwa ok. dwóch tygodnie;
  • kapusta marynowana lub konserwowa (nazywana tylko kiszoną lub kwaszoną) - nie podlega fermentacji, jest szatkowana, solona, doprawiana przyprawami, cukrem i octem, często też zawiera konserwanty.

Chociaż w obu przypadkach solenie ma znaczenie, to tylko kapusta kiszona jest w pełni wartościowa. Można ją przygotować w domu, trzeba jednak znać właściwe proporcje. 

Ile soli do kiszenia kapusty na kilogram? Jaka sól najlepsza?

Ile soli do kiszenia kapusty na kilogram? Który typ soli sprawdzi się najlepiej? Solenie jest w tym przypadku konieczne, bo warunkuje powstanie właściwych warunków dla rozwoju bakterii mlekowych. Bez nich nie ma fermentacji beztlenowej, a więc także kiszonej kapusty. Istotne jest to, że soli nie powinno być ani za mało, ani też zbyt wiele. Co do zasady uznaje się, że ilość 18 do 20 g na 1 kg jest wystarczająca. 

Zobacz wideo Kapusta po azjatycku

Kiszenie kapusty - ile soli na 10 kg?

Jak w praktyce zabrać się za kiszenie kapusty? Ile soli na 10 kg poszatkowanych warzyw? W praktyce rzadko zabieramy się za kiszenie tak małych ilości, jak 1 kg. Ustalenie proporcji np. dla 10 kg produktu jest jednak tak samo proste - będziemy potrzebowali dodać ok. 180 - 200 g soli

Kiszenie kapusty. Ile soli na 1 kg kapusty, gdy jest ona jodowana?

Co jeszcze warto wiedzieć jeśli chodzi o kiszenie kapusty? Ile soli na 1 kg trzeba dodać, gdy jest ona jodowana? W wielu tekstach można spotkać zalecenia co do stosowania soli niejodowanej. W praktyce jednak trudno znaleźć przekonujące dowody na potwierdzenie takiego wyboru. Nawet sól sprzedawana jako ''niejodowana'' zawiera śladowe ilości jodu. Stąd proporcje pozostają tutaj takie same. 

Kiszenie kapusty - przepis babci

Jak ukisić kapustę? Nie jest to przesadnie trudne zadanie. Można przy tym posiłkować się ''przepisem babci'' na kiszenie kapusty. Na ponad 8 kg składników będą składać się:

  • kapusta szatkowana - 7,5 kg;
  • marchew starta na wiórki - 0,5 kg;
  • sól kamienna - 160 g.

Poszatkowana kapusta do kiszenia (zdjęcie ilustracyjne)Poszatkowana kapusta do kiszenia (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Pixabay

Kapusta powinna być starta na tarce do kapusty lub drobno poszatkowana. Odrzucić trzeba przy tym zewnętrzne liście, które będą sztywne i niesmaczne. Podobnie należy postąpić z marchwią.

Kapustę i marchew należy dokładnie wymieszać, potem zaś zrobić to jeszcze raz, dodając sól. Następnie konieczne jest ubicie kapusty tak, by puściła sok. Proces kiszenia może zachodzić w beczce lub słoikach, które zapełnia się do 3/4 wysokości. Słoiki lub beczkę należy zamknąć, jednak nie całkiem szczelnie, odstawiając je w ciemnym i ciepłym miejscu. Proces powinien trwać od 7 do 14 dni. Jeśli kapusta będzie ukiszona, trzeba słoiki lub beczkę przenieść do chłodnego miejsca.  

Zobacz też: Budżetowy obiad, czyli łazanki. Pomysł na niedrogie danie, które doda energii. Doskonałe na wiosnę

Więcej o:
Copyright © Agora SA