Dowiedz się, jak zrobić żonkila z papieru. To ważny symbol upamiętniający powstanie w getcie

19 kwietnia odbywa się bardzo ważna rocznica, jej symbolem jest żółty żonkil. Warto o niej pamiętać, ponieważ to wydarzenie historyczne, było jednym z przełomowych w okresie II wojny światowej. Podpowiadamy, jak samodzielnie przygotować żonkile z bibuły lub papieru.

Żonkile 19 kwietnia stają się na chwilę naprawdę ważnym symbolem. Jeśli jeszcze nie wiesz, o co chodzi, koniecznie musisz się dowiedzieć. To symbol bardzo ważnych wydarzeń historycznych.

Zobacz wideo Tak przebiegało powstanie w getcie warszawskim

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Co symbolizuje żonkil? 19 kwietnia w Warszawie będzie je nosić sporo osób

Żonkil stanowi ważny symbol 19 kwietnia. Z jakiego powodu? Ma on upamiętniać powstanie w getcie warszawskim. Był to największy zbrojny zryw wśród Żydów w okresie II wojny światowej. Czemu jednak to właśnie żonkile mają przypominać o tym wydarzeniu? Jak podaje portal polin.pl genezą tego zwyczaju był ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman. Mężczyzna przeżył powstanie i do końca swojego życia, przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta w każdą rocznicę i składał tam żółte kwiaty. Z biegiem czasu wraz z nim pojawiało się tam coraz więcej osób, które jako element stroju, miały przypięte żonkile. Tak więc kwiat stał się symbolem pamięci o wydarzeniach z 1943 roku. Zwyczaj noszenia żonkili przetrwał do dzisiaj. Jeśli więc chcesz pokazać swoje wsparcie i uczcić pamięć poległych, koniecznie dowiedz się jak samodzielnie wykonać żółty kwiat z papieru.

Jak zrobić żonkila z papieru? To bardzo proste

Choć 19 kwietnia w Warszawie i w kilku innych miastach można dostać papierowe żonkile na ulicy, to jednak warto samodzielnie przygotować kwiat. Nie jest to wcale trudne, a będzie miłym gestem upamiętniającym poległych z warszawskiego getta.

  1. Z postu Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN, dotyczącego składania żonkili, ściągnij specjalnie przygotowany szablon i wydrukuj go (najlepiej na żółtym papierze).
  2. Przygotuj jeszcze: nożyczki, nożyk do papieru, klej, cienką taśmę dwustronną, linijkę oraz wypisany długopis.
  3. Wytnij dokładnie jeden z szablonów na kartce. 
  4. Następnie weź linijkę i nożyk i natnij wycięty fragment wzdłuż przerywanych linii.
  5.  W kolejnym kroku weź zużyty długopis i z pomocą linijki zaznacz bezbarwnie wszystkie linie ciągłe na wycinku.
  6. Złóż żonkil na pół w obydwie strony i przełóż przez środek długopis.
  7. Drugą wyciętą część również oznacz długopisem wzdłuż linii. 
  8. Teraz wystarczy tylko skleić żonkil i gotowe.
Więcej o:
Copyright © Agora SA