Murawa zamiast trawnika to nowy trend. Dzięki niej zaoszczędzisz, a mech i chwasty nie będą problemem

Żeby trawnik ładnie wyglądał, trzeba się naprawdę bardzo napracować, a w dodatku wykosztować. Usuwanie chwastów, czy pozbywanie się mchu to pracochłonne zajęcie, dlatego wiele ogrodników z tego rezygnuje. Alternatywą jest murawa. To nowy hit w ogrodnictwie.

Wiosną ogrodnicy zaczynają intensywne prace w ogrodzie, w celu pobudzenia roślin do życia. Wiąże się to z ogromnym wysiłkiem, który często może być przytłaczający. Prace przy trawniku bywają też nierzadko kosztowne. Jak uniknąć trudu? Najnowszym trendem w ogrodnictwie jest teraz murawa. 

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek pokazała swój ogród. "Przepiękne rośliny i aranżacja"

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Najlepsza trawa na trawnik przydomowy? Postaw na ekologiczną murawę 

Trawnik powoli odchodzi już "do lamusa". Żyjemy w czasach, że coraz mniej osób ma czas zajmować się ogrodem, a dodatkowo coraz więcej młodych ogrodników zwraca uwagę na to, że dbanie o trawę przy domu jest bardzo kosztowne. Jednocześnie wzrasta świadomość odnośnie zmian klimatu i wpływu nadmiernego koszenia na zatrzymywanie wody w glebie. Dlatego, zamiast zamartwiać się pielęgnacją trawnika, postaw na naturalne rozwiązanie. Pozwól trawnikom rozkwitać według swoich ekosystemów. Daj urosnąć chwastom. Chwasty to rośliny spontaniczne, które bywają tak samo urokliwe, co zieleń a w dodatku jest odporna na wszelakie warunki atmosferyczne. Zamiast "chwastów" można również zasiać naturalną łąkę kwiatową, która jednocześnie pomoże pszczołom i innym owadom, żywiącym się nektarem. 

Trawnik łąkowy, czyli murawa. Pokochaj mech na trawniku

Jeśli zdecydujemy się na trawnik łąkowy, należy uważać na porady dotyczące usuwania mchu z trawnika. Jako iż grozi nam ogromny deficyt wody, powinniśmy wziąć pod uwagę, że mech trzyma wilgoć i jest świetną rezerwą dla wody. Obecność mchu dla właściciela powinna być sygnałem, że trawa nie ma prawa bytu w tym miejscu, ze względu na mało światła i zbitą ziemię. Usuwanie mchu mocno zaburza ekosystem. Działa to na takiej samej zasadzie jak chemiczna walka z różnymi nieproszonymi gośćmi w ogrodzie - a prawda jest taka, że wbrew pozorom obecność np. kreta może być pozytywnym sygnałem, gdyż oznacza to, że gleba w ogrodzie jest zdrowa. Ziemia pozyskana z kopców kreta idealnie nada się do przesadzania roślin doniczkowych, ponieważ jest dobrze napowietrzona. Dlatego czasem warto zaprzyjaźnić się z tymi, których uważaliśmy za wrogów naszego ogrodu. 

Może Ci się również spodobać: 
- Najpiękniejsze kwiaty wieloletnie do ogrodu. Te rośliny będą zachwycać cię przez wiele lat
- Najpiękniejsze kwiaty na słoneczny balkon. Te rośliny będą się doskonale czuły w pełnym słońcu
- Te rośliny odstraszają komary. Posadź je w ogrodzie lub na balkonie i zapomnij o ukąszeniach

Więcej o:
Copyright © Agora SA