Te grzyby są warte więcej niż inne. Rozglądaj się w lesie, a być może zbijesz na tym fortunę

Zdecydowana większość z nas lubi chodzić na grzyby. Zbieranie borowików, podgrzybków, czy maślaków daje nam dużo satysfakcji. Okazuje się, że na takim hobby można sporo zarobić. Jedyne co trzeba zrobić, to znaleźć pewien gatunek grzyba, który w tym roku jest wyjątkowo wiele wart.

Choć sezon na grzybobranie rozkwita w pełni dopiero późnym latem, wiosną również możemy zebrać wiele dorodnych okazów. Jednym z nich jest grzyb uznawany za wyjątkowy rarytas. Na ponad 100 lat zniknął z lasów, ale powrócił. Wart jest niemałe pieniądze.

Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ten grzyb jest wart fortunę. Gąska sosnowa na wiele lat zniknęła z lasów

Późną wiosną w Polskich lasach możemy znaleźć wiele gatunków grzybów. Rosną wtedy między innymi smardze, gęśnice wiosenne, czy żagwie. Latem z kolei zbieramy prawdziwki, koźlarze i podgrzybki. Wybierając się w sezonie na grzybobranie, zwróćmy uwagę na pewien okaz, który na wiele lat zniknął z naszych ściółek. Ten grzyb to prawdziwy skarb. Mowa o gąsce sosnowej, zwanej również opieńką oraz prośnianką, która obecnie jest uznawana za wyjątkowo rzadki okaz i niesamowity rarytas. Po ponad 100 latach została znaleziona dwa lata temu w Zawoi, wywołując niemałe poruszenie wśród grzybiarzy. Jest bowiem wiele warta, a za sprzedaż grzyba możemy zarobić duże pieniądze. Warto przyjrzeć się fotografiom, udostępnionym przez portal nagrzyby.pl. Dzięki temu łatwiej będzie nam ją rozpoznać.

Gąska sosnowa - dlaczego jest tyle warta? To ważny składnik nie tylko w kuchni

Nie tylko sam fakt, że jest wyjątkowo rzadka, ale i to, że posiada niesamowite właściwości zdrowotne, sprawia, że gąska sosnowa jest niezwykle cenna. Możemy wykorzystać ją jako składnik wielu dań i zup, a nawet jako dodatek do ryżu. W smaku bowiem przypomina azjatyckie grzyby. Za kilogram gąski w Chinach i Japonii zapłacimy ponad dwa tysiące euro. To niezwykle wysoka cena. Jest tak dlatego, że opieńka wykazuje zdolności antyrakowe, antyoksydacyjne i wspierające układ odpornościowy. Spora ilość białka i przeciwnowotworowego błonnika również zwiększa i tak dużą wartość grzyba. Znajdziemy w nim również wiele minerałów i witamin, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są to między innymi witaminy B1, B2, C, D oraz E, których trudno szukać w innych produktach. Gąska sosnowa jest również doskonałym źródłem potasu, fosforu, magnezu, a także wapnia, miedzi oraz żelaza. Podczas leśnych spacerów miejmy więc oczy dookoła głowy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA