Wystarczy odrobina tego sosu, by garnek wyglądał jak nowy. Kolorowe plamy znikną z dna w mgnieniu oka

Kolorowe plamy potrafią zrujnować nawet najlepsze garnki. Brzydkie zabrudzenia są efektem wieloletniego korzystania z naczyń i bardzo ciężko się ich pozbyć. Są jednak ekologiczne sposoby, które poradzą sobie z takim osadem w mig.

Garnki do kuchni to zwykle zakup na lata. Niestety po pewnym czasie nie będą wyglądać tak jak na początku, a na dnie będzie można zauważyć trwałe, kolorowe plamy. Wielobarwny osad, przypominający rozlaną benzynę, powstaje głównie przez materiał, z jakiego wykonano garnki. Większość tego typu naczyń zawiera chrom, który ma chronić stal przed rdzewieniem, a także nikiel, nadający garnkom połysku. Gdy stalowe garnki mają częsty kontakt z solą i twardą wodą, na dnie powstają plamy. Choć nie są one szkodliwe dla zdrowia, wiele osób nie chce korzystać już z naczyń z takimi przebarwieniami. Sprawdź, jak szybko i skutecznie można się ich pozbyć.

Zobacz wideo Czyścimy akcesoria kuchenne - sztućce, drewniane łyżki, deskę do krojenia i naczynia

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tęczowe plamy na dnie garnka. Jak się ich pozbyć?

Do czyszczenia garnków nie trzeba używać chemicznych środków. Są znacznie bardziej ekologiczne i tańsze sposoby. Kolorowe plamy to nie jedyne trwałe zabrudzenia. Na garnkach można zauważyć także biały osad, czyli kamień po gotowaniu twardej wody. Świetnym środkiem do pozbycia się takich przebarwień jest ocet. Wlej do garnka  pół litra zimnej wody, a następnie dodaj pół szklanki octu. Całość gotuj przed około pół godziny na małym ogniu. Możesz również wylać odrobinę octu na gąbkę i szorować dno naczynia. Przy takiej metodzie możesz wykorzystać również kwasek cytrynowy. Doskonale sprawdzi się także sama cytryna. Przekrój owoc na pół i przecieraj nim dno przez kilka minut. Na konie umyj garnek wodą z płynem do naczyń.

Jak usunąć kolorowy osad z garnka? Te produkty zdziałają cuda

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak świetnym środkiem czyszczącym może być keczup. Nanieś sos na dno garnka i wcieraj go ręcznikiem papierowym w zabrudzenia przez kilka minut. Następnie odstaw naczynie na około 15 min, a po tym czasie umyj je wodą z płynem. Innym sposobem na wyczyszczenie garnka jest użycie ziemniaka. Postępując zgodnie z instrukcją, naczynie będzie wyglądać jak nowe.

  1. Zalej zabrudzoną powierzchnię wrzątkiem.
  2. Przetrzyj do sucha i obficie posyp dno solą.
  3. Następnie przetnij surowego ziemniaka na pół i wcieraj sól w zanieczyszczenia połówką tak długo, aż zupełnie znikną.
  4. Umyj garnek wodą z płynem do mycia naczyń.

Może Cię też zainteresować:
- Domowa pułapka na karaluchy mojej babci. Weź słoik i wsyp do niego ten produkt, a znikną w mig
- Wiemy, jakie grzyby w maju znajdziesz w polskich lasach. Szukaj ich w tych określonych miejscach
- Moja babcia co roku zawiązuje żółtą wstążkę na drzewach. To jej sposób na walkę ze szkodnikami

Więcej o:
Copyright © Agora SA