Zapomnij o "łysych plackach" na trawniku. Poznaj sprawdzone rady ogrodników na piękny zielony dywan

Zielony i bujny trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Niestety nierzadko pojawiają się na nim tak zwane "łyse placki". Problem jest dość spory, dlatego warto zareagować błyskawicznie. Te triki, pomogą ci zadbać o trawnik. Dzięki nim będzie wyglądać jak miękki, zielony dywan.

Na naszych trawnikach często możemy zauważyć nieestetyczne "łyse placki". W jaki sposób można sobie z nimi poradzić? Znamy pewien pomocny trik. 

Zobacz wideo Plama z trawy? To nie problem! Wystarczą dwa składniki

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Przeprowadź zabieg piaskowania. Dzięki temu problem zniknie błyskawicznie

Jeśli na trawniku pojawiły się tak zwane "łyse placki", trzeba zadziałać szybko. Tak duże obszary suchej trawy nie tylko nie wyglądają zbyt estetycznie, ale także mogą zagrażać całej powierzchni ogrodu. Co powinniśmy zrobić, aby temu  przeciwdziałać? Warto przeprowadzić zabieg piaskowania. Dzięki temu zwiększymy dostępność powietrza oraz wody do ziemi pod trawnikiem. Trik pozwoli na ograniczenie zastojów wszelkich cieczy oraz rozwoju mchu. Przeprowadzenie zabiegu jest naprawdę proste, więc możesz zrobić to bardzo szybko. 

  • Sięgnij po piasek rzeczny, możesz zmieszać go z gliną lub kompostem. 
  • Skoś trawnik i upewnij się, że jest suchy. 
  • Rozrzuć piasek po całej powierzchni ogrodu. 
  • Następnie przy pomocy grabi rozprowadź go równomiernie. 
  • Zabieg przeprowadzaj najwyżej raz w sezonie. 

Istnieją jednak pewne argumenty, aby nie przeprowadzać takiego zabiegu. Jeśli trawnik założony jest na skarpie lub gleba pod nim jest piaszczysta i sucha, lepiej powstrzymać się przed wykonaniem tego triku. 

Jeśli nie możesz przeprowadzić zabiegu piaskowania, wykorzystaj inny sposób. Sięgnij po biohumus

Jeżeli z jakiegoś powodu nie będziesz w stanie wykorzystać poprzedniego triku, istnieje jeszcze inny sposób. Możesz wykorzystać biohumus. Dzięki temu produktowi trawa będzie znacznie bujniej rosnąć, ale będzie także znacznie odporniejsza na suszę. Wymieszaj biohumus z wodą i podlej całą powierzchnię trawnika. Taki nawóz użyźni glebę. Co więcej, mieszanki możesz używać przez cały sezon. Najlepiej przeprowadzać zabieg co tydzień lub dwa. Pamiętaj jednak, aby w wyjątkowo gorące dni podlewać trawnik jedynie wcześnie rano lub późnym wieczorem. Uchroni to twój zielony dywan przed poparzeniami wywołanymi wysoką temperaturą oraz słońcem. Jednak wykorzystując ten sposób, bardzo szybko zapomnisz o suchych plackach i problemach z trawnikiem. Twój zielony dywan z pewnością będzie cieszyć oczy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA