To ostatni moment, aby posadzić lilie. Ogrodnicy apelują, że już niedługo kwiaty nie wyrosną

Lilie ogrodowe stanowią wspaniałą ozdobę ogrodu. Nic więc dziwnego, że zastanawiasz się kiedy można je posadzić. Znamy odpowiedź na to pytanie. Trzeba się jednak spieszyć, ponieważ już niedługo będzie za późno i kwiaty nie będą mieć warunków do prawidłowego rozwoju.

Lilie to piękne kwiaty. Z pewnością mogą stanowić wspaniałą ozdobę każdego ogrodu. Jeśli chcesz dodać je do swojej aranżacji, podpowiemy ci, jak się nimi zajmować oraz kiedy je posadzić. 

Zobacz wideo Roślina Pilea (pieniążek) - jak o nią dbać, by cieszyła oko?

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy sadzić lilie? Musisz się pospieszyć czasu zostało niewiele 

Termin sadzenia lilii wzbudza często dyskusje wśród ogrodników. Większość z nich twierdzi jednak, że istnieją dwa odpowiednie terminy do umieszczenia cebulek w ziemi. Pierwszy przypada na jesień, a dokładniej okres między wrześniem a listopadem. Natomiast drugi termin wypada od marca do maja. Jeśli więc chcesz posadzić kwiaty u siebie w ogrodzie, warto się pospieszyć. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Dwa gatunki sadzi się znacznie później. Lilia biała oraz lilia złotogłów, mogą zostać umieszczone w ogrodzie dopiero późnym latem, a konkretniej pod koniec sierpnia. W jaki sposób należy je posadzić? Wykop dołek o głębokości od 15 do 20 centymetrów. Pamiętaj o wykonaniu kilkucentymetrowej warstwy drenażu. Lilie nie będą sobie radzić dobrze z wodą zbierającą się w korzeniach. 

Jak pielęgnować lilie? O tych zasadach trzeba pamiętać

Samo posadzenie lilii nie wystarczy, aby pięknie wyrosły. Trzeba pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym już niedługo będziesz cieszyć się kwiatami. Podlewanie i nawożenie to podstawy, ale trzeba pomyśleć jeszcze o innych zabiegach. 

  • Podlewanie - lilie wymagają regularnego nawadniania. Warto utrzymywać glebę lekko wilgotną. Jednak nadmiar wody może doprowadzić do gnicia korzeni, a w konsekwencji śmierci rośliny. 
  • Nawożenie - lilie potrzebują wielu składników odżywczych. Najlepszym nawozem będzie ten przeznaczony dla roślin cebulowych. Powinien dostarczyć wszystko, co potrzebne liliom do prawidłowego rozwoju. 
  • Ściółkowanie - to ważny zabieg w uprawie lilii. Świetnie sprawdzą się do tego kora sosnowa i torf ogrodniczy. Ściółkowanie pomoże utrzymać prawidłową wilgotność oraz kwaśny odczyn gleby. 
  • Odchwaszczanie - lilie jak większość uprawianych roślin, są bardzo wrażliwe na chwasty. Warto usuwać je mechanicznie, aby nie szkodziły kwiatom. 
Więcej o:
Copyright © Agora SA