Dzięki temu mech błyskawicznie zniknie z trawnika. Wystarczy zastosować ten prosty trik ogrodników

Co na mech w trawie? Jak się okazuje, istnieje genialny produkt, dzięki któremu niechciana roślina zniknie z trawnika w zaledwie kilka dni. Warto jednak znać przyczyny powstawania mchu, aby w przyszłości móc się przed nim uchronić. Warto zwrócić uwagę na kilka czynników.

Mech na trawniku to prawdziwe utrapienie. Nie wygląda zbyt estetycznie, a w dodatku potrafi być niebezpieczny dla trawy. Spowalnia jej rozwój, a w ekstremalnych przypadkach może go nawet całkowicie zatrzymać. Mamy jednak skuteczne sposoby, dzięki którym pozbędziesz się mchu z trawnika.

Zobacz wideo Joanna Koroniewska pokazała piękny ogród Katarzyny Dowbor

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Czemu mech powstaje na trawniku? Oto możliwe przyczyny

Zanim dowiesz się, w jaki sposób należy pozbyć się mchu z trawnika, warto poznać przyczyny jego powstawania. To ważne, ponieważ dzięki temu będziesz w stanie zapobiec temu problemowi. 

  • Mało przepuszczalne podłoże - to jedna z najczęstszych przyczyn powstawania mchu. Gliniasta ziemia, może być powodem pojawiania się kęp mchu na murawie. 
  • Zbyt niskie pH gleby - kwaśny odczyn zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się mchu. 
  • Nadmierne podlewanie trawnika - mech rozwija się w wilgotnych miejscach, więc duża ilość wody pozostająca na murawie sprzyja pojawianiu się go. 
  • Zbyt dużo cienia w okolicy trawnika - mała ilość słońca sprzyja pojawieniu się mchu. 
  • Niskie koszenie trawy - niestety takie zachowanie również sprzyja powstawaniu mchu. 

Żelazo na trawnik może zdziałać prawdziwe cuda. Błyskawicznie zapomnisz o problemie

Jednym z niezawodnych sposobów pozbycia się mchu z trawnika, jest użycie żelaza. Wystarczy stworzyć wodny roztwór tego pierwiastka. Żelazo skutecznie utrudni rozwój mchu, a co więcej zapobiegnie jego pojawianiu się w przyszłości. Kiedy zastosujesz oprysk z roztworu, odczekaj kilka dni. Po tym czasie mech powinien stać się czarny. Kiedy to nastąpi, wystarczy zebrać go grabiami i gotowe. Trawnik będzie wolny od problemu. Warto pamiętać jednak, że resztki mchu nie będą nadawać się do kompostowania. Należy je więc zutylizować. 

Jak usunąć mech z kostki brukowej? Oto niezawodny sposób

Jeśli mech pojawił się także na kostce brukowej w okolicy ogrodu, warto zastosować sól kuchenną oraz sodę oczyszczoną. Wystarczy, że posypiesz miejsca, w których pojawiają się niechciane rośliny. Mech i chwasty już po kilku dniach znikną z obszaru kostki brukowej. Pamiętaj też, że warto posypać je w słoneczny dzień. Ciepło oraz światło wspomogą proces i niepożądane rośliny znikną jeszcze szybciej. Nie używaj jednak tego sposobu do trawnika. Soda oraz sól mogą uszkodzić trawę oraz inne rośliny, które uprawiasz w ogrodzie. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA