To robią ogrodnicy ze skoszoną trawą. Poznaj trzy doskonałe sposoby na wykorzystanie pokosu

Nie każdy ogrodnik wie, co zrobić z trawą, która zostaje po koszeniu. Jak się okazuje, istnieją co najmniej trzy sposoby na wykorzystanie pokosu. Dzięki tym rozwiązaniom nie tylko pozbędziesz się problemu zalegających odpadów, ale też zadbasz o swoje rośliny.

Jeśli zastanawiasz się, co zrobić ze skoszoną trawą, mamy rozwiązanie. Istnieją trzy sposoby na ciekawe wykorzystanie resztek po koszeniu. Chętnie podzielimy się z tobą naszą wiedzą. Dzięki temu nie zmarnujesz żadnej rośliny ze swojego ogrodu. Nawet trawa znajdzie zastosowanie.

Zobacz wideo Plama z trawy? To nie problem! Wystarczą dwa składniki

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Po prostu zostaw trawę po koszeniu. Będzie to miało dobry wpływ na trawnik

Pierwszą opcją jest po prostu pozostawienie trawy po koszeniu, tam gdzie leży. Z jakiego powodu? Będzie to idealny nawóz dla trawnika. Kosiarka musi mieć jednak specjalną funkcję. Cały zabieg nazywa się mulczowaniem. Kosiarka powinna mieć opcje przeprowadzenia takiego zabiegu na trawniku. Na czym on polega? Mulczowanie polega na rozdrobnieniu pokosu i pokrycie jego cienką warstwą powierzchnie trawnika. Dzięki temu w ekologiczny sposób zadbasz o swój teren. Trawnik powinien bardzo skorzystać. Trawa stanie się zieleńsza, a do tego będzie ładnie i równo rosnąć. 

Ściółkowanie to też dobry pomysł. Twoje rośliny z pewnością na tym skorzystają

Trawę można wykorzystać do ściółkowania roślin. Po koszeniu zbierz ją grabiami i ułóż na taczce lub wrzuć do wiader. Następnie rozłóż ją na ziemi, gdzie rosną twoje rośliny. Wysokość od ziemi nie powinna przekroczyć trzech centymetrów. Trawa będzie miała zdolność zatrzymywania wody, ale także zapobiegnie rozwojowi chwastów. Co więcej, gleba zostanie wzbogacona w próchnicę. W jaki sposób będzie to działać? Skoszona trawa zawiera w sobie duże ilości azotu, któremu udaje się przeniknąć do gleby, dzięki czemu znacznie ją użyźnia.

Ze skoszonej trawy warto zrobić kompost. Podpowiadamy, po jakim czasie można go używać 

Jeśli posiadasz rozległe tereny i skoszonej trawy jest naprawdę dużo, warto wrzucić ją na kompost. Zawiera ona ogromne ilości składników odżywczych, dlatego będzie przydatna do prac w ogrodzie. Na początek warto podsuszyć nieco trawę. Dopiero w kolejnym kroku można zacząć układać ją na kompost. Trawę należy układać naprzemiennie z innymi resztkami roślin. Po kilku miesiącach otrzymasz kompost, który będzie się idealnie nadawać do nawożenia upraw.

Więcej o:
Copyright © Agora SA