Jakie rośliny podlewać drożdżami - sprawdź przepis na organiczny nawóz

Jakie rośliny podlewać drożdżami? Nawóz nie musi być sztuczny. Marzy Ci się naturalny ogród bez chemikaliów? Sprawdź, jak przygotować naturalną i prostą miksturę do ogrodu.

Własny ogród to źródło zdrowych warzyw i owoców bez pestycydów, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie: nie tylko zaburzają gospodarkę hormonalną i enzymatyczną organizmu, ale są też jedną z głównych przyczyn chorób układu oddechowego. Co więcej, mają negatywny wpływ na układ trawienny, limfatyczny oraz mogą przyczyniać się też do chorób skórnych. W prowadzeniu ekologicznej uprawy warzyw i owoców pomoże nam nawóz z drożdży. Co warto wiedzieć na ten temat? 

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Nawóz z drożdży - czym są drożdże? 

Drożdże to nic innego jak jednokomórkowe grzyby, które naturalnie występują w przyrodzie i mogą pełnić różne funkcje. Między innymi są odpowiedzialne za rozkład martwej tkanki oraz stymulację korzeni do większego wzrostu. Nawóz z drożdży można z powodzeniem stosować zarówno do roślin domowych jak i tych uprawianych na zewnątrz. Szukasz alternatywy dla sztucznego nawozu? Sprawdź, jak podlewanie drożdżami może odmienić Twój ogród

Nawóz z drożdży do podlewania pomidorów i nie tylko 

Drożdże na pomidory to skuteczny sposób na ograniczenie pestycydów, ale opryski drożdżami sprawdzą się też w przypadku innych warzyw, a także krzewów, krzaków owocowych czy roślin ozdobnych. Nawóz z drożdży do podlewania pomidorów można zastosować także w przypadku: ogórków, truskawek, róż czy ozdobnych kwiatów doniczkowych. Co więcej, drożdże, które nie uległy jeszcze procesowi fermentacji, będą miały pozytywny wpływ na mikroflorę w kompostowniku. 

Drożdże na pomidory - jak przygotować naturalny nawóz? 

Przygotowanie naturalnego nawozu jest banalnie proste, wystarczy wymieszać szklankę wody o temperaturze pokojowej z jedną łyżką stołową drożdży i jedną, małą łyżeczką cukru. Następnie tak przygotowany nawóz odstawiamy na godzinę, do momentu związania wszystkich składników. 

Opryski drożdżami - proporcje naturalnego nawozu 

Nawozu z drożdży nie trzeba rozcieńczać, a jedna filiżanka wystarczy do zasilenia czterech roślin. Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie świeżego nawozu z drożdży na godzinę przed opryskiem. 

Podlewanie drożdżami - jak często stosować? 

Odżywki dla roślin w postaci nawozu z drożdży stosujemy dwa razy w miesiącu, najlepsza pora to wiosna oraz późne lato. Efekty będą widoczne już po kilku tygodniach. Czego można oczekiwać? Drożdże skutecznie pobudzają rośliny do wzrostu i mają pozytywny wpływ na kwitnienie. Drożdże wzmacniają też układ korzeniowy i chronią roślinę przed chorobami, ale przede wszystkim są bezpieczne dla naszego zdrowia dzięki temu, że ograniczają użycie sztucznych nawozów, które są bogate w pestycydy.

Zobacz też: Wymieszaj trzy składniki i podlej ogórki. Sprawdzony trik ogrodników zapewni soczyste plony

Więcej o:
Copyright © Agora SA