Zalej wodą i gotuj pięć minut. Domowy oprysk na czereśnie sprawi, że drzewa będą uginać się od owoców

Czereśnie to wyjątkowo wrażliwe drzewa owocowe, jeśli chodzi o ataki szkodników. Z tego powodu ich uprawa bywa wyjątkowo trudna. Aby zatem nie dopuścić do inwazji, warto ochronić rośliny domowym opryskiem. Ten sposób jest tani, szybki i wyjątkowo skuteczny.

Czereśnie od zawsze cieszą się popularnością w naszych ogrodach. Często używamy pysznych owoców do przyrządzania różnych przetworów, czy robienia owocowych sałatek. Aby jednak doczekać się obfitych owoców, powinniśmy szczególnie uważać na szkodniki. Najważniejsze, aby wiedzieć kiedy przeprowadzać opryski oraz jak najlepiej to zrobić.

Zobacz wideo Czereśniowy cobbler

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy pryskać czereśnie na robaka i innych insekty? Czas jest tutaj kwestią kluczową

Opryski czereśni przeprowadzamy w dwóch sytuacjach. Pierwsza, od razu po zakwitnięciu drzewek, aby uniknąć inwazji nasionnicy trzęsniówki, która składa jaja nawet w niedojrzałych owocach. Druga natomiast, kiedy tylko zauważymy jakiekolwiek oznaki ataku mszyc. Tych niewielkich muchówek bardzo trudno jest się pozbyć, dlatego ważne, aby reagować jak najszybciej. Mszyce żywią się nie tylko owocami, ale głównie sokiem z pędów i liści czereśni, uniemożliwiając jej prawidłowy, zdrowy wzrost. Występowanie insektów może doprowadzić więc do bardzo ubogich plonów. Istotne, aby spryskać od razu całe drzewko, od pnia, aż po liście. Choć możesz użyć drogich, chemicznych preparatów, to nie są one polecane w przydomowych ogródkach. Mogą bowiem zaszkodzić naszemu zdrowiu. Warto więc zaopatrzyć się w domowy oprysk.

Jak przygotować domowy oprysk czereśni? Zajmie ci to kilka minut

Naturalny oprysk możesz wykonać na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich wykorzystuje olej parafinowy lub rydzowy. Sprawia on bowiem, że na liściach tworzy się nieprzepuszczalna powłoka, zapobiegająca inwazji szkodników. Nie wpływa źle na roślinę, ale skutecznie odstrasza mszyce. Aby wykonać taki oprysk, potrzebujemy wymieszać 100 mililitrów oleju z 5 litrami wody z kranu lub deszczówki. Kolejnym sposobem jest naturalny preparat wykonany z ziół. W takim celu możemy sporządzić odwar z pokrzywy, skrzypu polnego, cebuli, czosnku oraz mniszka lekarskiego lub krwawnika. Którąkolwiek z roślin wybierzemy, nada się doskonale do zwalczenia wielu rodzajów insektów. Wystarczy zalać mieszankę ziół i warzyw okopowych letnią wodą, a następnie gotować przez minimum pięć minut. Po ostygnięciu specyfiku opryskujemy nim dokładnie całe czereśnie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA