Rumianek - właściwości. Poznaj zastosowanie kultowego zioła i sprawdź, w czym może Ci pomóc

Właściwości rumianku są bardzo wszechstronne. Z tego też powodu wykorzystuje się go w wielu dziedzinach, jest używany między innymi w kosmetyce, kuchni czy medycynie. Sprawdź jego właściwości i zastosowanie.

Rumianek – właściwości lecznicze

Właściwości lecznicze rumianku są niezwykle szerokie. Zarówno jeżeli chodzi o działanie zewnętrzne jak i wewnętrzne. Rumianek wykazuje bardzo silne działanie przeciwzapalne. Ponadto doskonale przyspiesza gojenie ran. Należy jednak pamiętać o tym, że osoby z tendencją do alergii nie powinny go stosować. Obecność chamazulenu może bowiem wywołać reakcję alergiczną. Warto także wspomnieć o tym, że rumianek działa antybakteryjnie. Doskonale usuwa toksyny. Sprzyja prawidłowemu działaniu jelit i układu pokarmowego. Po rumianek nierzadko sięgają także kobiety podczas miesiączki, gdyż świetnie łagodzi on jej objawy. Rumianek stosuje się także w przypadku problematycznych wzdęć. Zioło jest pomocne również w przypadku różnego rodzaju stanach zapalnych skóry i czyrakach. Wówczas możemy używać go jako naturalny okład. Co więcej, rumianek łagodzi wszelkiego typu zmiany bakteryjne znajdujące się w jamie ustnej. Dlatego też nierzadko polecany jest przy infekcjach, w formie płukanki. Rumianek, pomaga także w przypadku problemów z układem oddechowym. Mało kto wie, że można wykonywać z niego lewatywy.

Rumianek na oczy. Naturalny lek dla dużych i małych

Rumianek na oczy to sprawdzony sposób mam i babć w przypadku pojawienia się stanów zapalnych w obrębie oczu. Wystarczy wykonać wywar, ostudzić i obmyć chore miejsce. Rumianek z powodzeniem mogą stosować zarówno dorośli, jak i dzieci. Właściwości łagodzące i przeciwzapalne sprzyjają regeneracji i odprężeniu oczu. To tani, szybki i sprawdzony sposób – znany od pokoleń. Zastosowanie rumianku na oczy w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów należy skonsultować z lekarzem. 

Zobacz wideo Chcesz się leczyć lub odchudzać ziółkami? Musisz to wiedzieć!

Rumianek w ciąży – czy jest to bezpieczny?

Rumianek w ciąży nie jest szkodliwy dla przyszłych mam. Zioło jest wybierane zwłaszcza w przypadku występujących mdłości. Można stosować go także podczas zapalenia pęcherza. Jest również pomocny przy bólach głowy. Przed zastosowaniem zioła należy jednak skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. 

Nasiadówka z rumianku – pomocna przy kobiecych problemach

Nasiadówka z rumianku jest niezwykle prosta w wykonaniu. Stosuje się ją głównie w przypadku problemów z układem moczowych czy infekcjami intymnymi. Chcąc wykonać domową nasiadówkę, musimy przygotować wywar z rumianku. Nasiadówkę można wykonać w wannie lub misce. Należy przygotować około 1 l wywaru, wlać go do wody, zamoczyć dolne partie ciała i przebywać w kąpieli przez około 20 minut. Nasiadówkę należy powtórzyć kilka razy w zależności od intensywności problemu. Pamiętaj jednak, aby w przypadku wystąpienia objawów chorobowych udać się najpierw do lekarza. 

W wielu dolegliwościach pomocny może także okazać się krem rumiankowy. Oto przepis:

  • 20 g masła kakaowego
  • 5 g wosku pszczelego
  • 5 ml oleju arganowego
  • 70 ml naparu z rumianku
  • 40 ml oleju migdałowego

Wykonanie:

  1. Wlej do miski oleje. Dodaj wosk oraz masło.
  2. Wymieszaj i podgrzej w kąpieli wodnej.
  3. Mieszaj, aż się rozpuści. Ważne: nie możesz dopuścić do zagotowania.
  4. Następnie podgrzej delikatnie rumianek.
  5. Połącz stopniowo, obie zawartości misek. Wymieszaj.
  6. Umieść przygotowany krem do pojemnika. Przechowuj w zimnym miejscu.

Zobacz też: Domowe sposoby na ból gardła. Pozbędziesz się niechcianej dolegliwości w naturalny sposób

Więcej o:
Copyright © Agora SA