Obierz i nie wyrzucaj. Zalana wodą prawdzi się jako skuteczny, domowy nawóz dla surfinii

Niebawem na naszych balkonach i tarasach pojawią się piękne surfinie, które pięknie kwitną przez cały letni sezon. Jeżeli zdecydujesz się na ich zakup, warto poznać wymagania w uprawie, podlewaniu oraz nawożeniu surfinii. Dzięki temu unikniesz przykrych sytuacji, gdy wystąpi jakieś niedopatrzenie w ich uprawie.

Surfinie to bez wątpienia królowe balkonów. Każdego roku zdobią je, kwitnąc od czerwca do października. Surfinie nie są zbyt skomplikowanymi roślinami w uprawie, jednak mimo wszystko dobrze jest wiedzieć, jak to robić w prawidłowy sposób, orazjakich składników odżywczych roślina potrzebuje. 

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak pielęgnować surfinie? Podstawowe zasady pielęgnacji

Jako iż surfinia jest wystawiana często na balkon od strony południowej, choć od strony północnej również da sobie świetnie radę, to będzie ona wymagała częstszego podlewania. W dni, kiedy jest ciepła pogoda, wystarczy podlać roślinę raz dziennie, wieczorem. Kiedy na zewnątrz występują intensywne upały, warto wtedy podlać roślinę nawet dwa razy dziennie. Podczas deszczów, warto zabezpieczyć roślinę, gdyż mogą ucierpieć jej delikatne kwiaty. Przy tej czynności warto pamiętać, by nie lać wody na same kwiaty, tylko prosto do podłoża. Ziemia powinna być żyzna, próchnicza, o lekko kwaśnym odczynie. Na dnie pojemników warto zadbać, aby były otwory, przez które wypłynie nadmiar wody. Kwiaty, które przekwitły, warto regularnie usuwać, by pobudzać do wypuszczania kolejnych pąków.

Nawóz dla surfinii. Kilka sprawdzonych, domowych przepisów 

Domowe nawozy są alternatywnymi środkami, które odżywią twoje rośliny bez wysiłku oraz praktycznie bez wkładu finansowego.  Wystarczy, że będziesz posiadać któreś z tych produktów w domu, a nawóz praktycznie zrobi się sam. Jako iż, są to rośliny kwasolubne, idealnie się sprawdzą: 

  • Fusy po kawie - jeżeli uwielbiasz pić kawę z ekspresu, czy zwykłą kawę parzoną, wystarczy, że po wypiciu kawy, ponownie zalejesz fusy wodą, poczekasz do wystygnięcia, wymieszaj. Gotową mieszanką wystarczy, że podlejesz kwiaty. Z fusów można zrobić również "wyściółkę", którą można po prostu wyłożyć na wierzch podłoża, lub po prostu wymieszać je z ziemią przy okazji przesadzania rośliny do nowej doniczki. 
  • Skórki po bananach - klasyczny, chyba najbardziej popularny domowy nawóz, jaki można przyrządzić. Sprawdzi się nie tylko na surfiniach, ale i na praktycznie każdej roślinie domowej. Wystarczy po zjedzeniu banana zalać skórkę ciepłą wodą, odstawić na 24 godziny, a następnie gotowym preparatem podlać rośliny. Zadziała jak domowy biohumus dla roślin. Po podlaniu można czynność powtórzyć na tych samych skórkach. Ewentualnie można je wysuszyć, zmielić i tak jak w przypadku kawy wyłożyć na górną warstwę podłoża lub wymieszać. 

Może Ci się też spodobać:
- Kiedy skrzydłokwiat żółknie, moja babcia robi jedną rzecz. Niezawodny sposób, aby był bujny i zielony
- Te rośliny odstraszają kleszcze. Umieść je na tarasie lub w ogrodzie, a owady się do ciebie nie zbliżą
- Dzięki temu mech błyskawicznie zniknie z trawnika. Wystarczy zastosować ten prosty trik ogrodników

Więcej o: