Przez to piwonie nie kwitną. Przestrzegaj tych kilku zasad, a niedługo wypuszczą piękne kwiaty

Piwonie drzewiaste i inne odmiany nie zawsze kwitną. Powodów może być naprawdę wiele. Podpowiemy ci, na co zwrócić szczególną uwagę, a już niedługo twoje okazy wypuszczą piękne kwiaty. Wyjaśniamy także, jak prawidłowo pielęgnować piwonie, aby zachwycały.

Piwonie to kwiaty, które wspaniale zdobią ogród. Trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób odpowiednio się nimi zajmować. Jeśli rośliny nie chcą kwitnąć, koniecznie sprawdź, jakie mogą być tego powody. Okazuje się, że często jest ich nawet kilka. 

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego piwonie nie kwitną? Powodów może być wiele

Powody, przez które piwonie nie chcą kwitnąć, są naprawdę różne. Chętnie podpowiemy ci, na co zwrócić szczególną uwagę. 

  • Piwonie zaatakowały pasożyty. Najczęstszym problemem są nicienie. Niestety jeśli po wykopaniu zauważysz na korzeniach bulwiaste narośle, to mamy złą wiadomość. Piwonie, zaatakowaną przez nicienie, należy bezwzględnie spalić, ponieważ stanowi poważne zagrożenie dla innych upraw. 
  • Szara pleśń może być przyczyną niepojawienia się kwiatów. Jeśli widzisz na roślinie szary nalot, a pąki zbrązowiały, koniecznie zastosuj oprysk z grzybobójczych środków.
  • Piwonia nie kwitnie, ponieważ jest przenawożona. Szczególnie azot, w zbyt dużych ilościach może być dla tej rośliny niekorzystny. 
  • Kwiaty nie chcą się pokazać, ponieważ roślina ma za mało światła. Jeśli jest zdominowana przez inne gatunki lub rośnie w cieniu, piwonia może nigdy nie zakwitnąć. Najlepiej będzie ją przesadzić. 

Piwonie, sadzonki rośliny mogły być nieprawidłowo posadzone. Sprawdź, czy nie są za głęboko

  • Piwonia mogła zostać zbyt głęboko posadzona. To jeden z najczęstszych powodów, przez który roślina nie chce kwitnąć. Sadzonki powinny być posadzone na głębokości od 3 do 5 centymetrów pod ziemią. Jeśli piwonia znajduje się zbyt nisko, należy ją podważyć na przykład widłami.
  • Piwonia mogła zostać posadzona zbyt późno. W takim przypadku, niestety nie ma możliwości, aby kwiaty pokazały się w najbliższym czasie. 
  • Ściółka po zimie nie została odgarnięta. Jeśli zimowe zabezpieczenie nie zostało zgrabione, może skutecznie utrudnić rozwój rośliny. 

Piwonie - uprawa? Jak prawidłowo dbać o te rośliny?

Oczywiście równie częstą przyczyną wstrzymanego rozwoju rośliny jest po prostu nieprawidłowa pielęgnacja. Zapamiętaj te zasady, a piwonia rozkwitnie. 

  • Stanowisko uprawy - powinno być ciepłe i odpowiednio nasłonecznione. Zbyt dużo cienia może wstrzymać rozwój rośliny. 
  • Podlewanie  - piwonie należy regularnie nawadniać. Gleba powinna być cały czas lekko wilgotna. 
  • Nawożenie - najlepiej sprawdzi się kompost lub obornik. To ważne, aby wspierać rozwój piwonii nawozami. 
Więcej o:
Copyright © Agora SA