Ogrodnicy zdradzają, jak często podlewać pelargonie. Przestrzegaj tych zasad a obsypią się kwiatami

Pelargonia to bardzo popularna roślina balkonowa. Stanowi doskonałe dopełnienie aranżacji przestrzeni. Jeśli zastanawiasz się, jakie kwiaty na balkon będą pasować idealnie, spokojnie możesz postawić na pelargonie. Trzeba jednak wiedzieć, jak odpowiednio się nimi zajmować.

Pelargonie to piękne i bardzo popularne kwiaty balkonowe. Trzeba jednak wiedzieć, jak odpowiednio się nimi zająć. Podlewanie to oczywiście podstawa prawidłowej pielęgnacji. Chętnie podpowiemy, ile wody potrzebują te kwiaty oraz czy nawożenie jest wymagane.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Jak często podlewać pelargonie? Zapamiętaj te zasady

Pelargonie należy podlewać regularnie. Choć krótkie okresy suszy nie powinny być dla nich problemem, to jednak należy pamiętać, że kwiaty będą rozwijać się najlepiej jeśli ziemia będzie zawsze lekko wilgotna. Podczas cieplejszych dni, warto dolewać do doniczki wody nawet dwa razy w ciągu dnia. Pamiętaj jednak, że podobnie jak każda roślina, pelargonie nie będą dobrze radzić sobie z nadmiarem wilgoci. Taka sytuacja może doprowadzić do gnicia korzeni i śmierci rośliny. Jeśli więc pogoda niezbyt dopisuje i przez dłuższy okres pada deszcz, należy przenieść pelargonie do pomieszczenia. Warto zrobić także ujście wody z doniczek, aby nie pozostawała ona na dnie. 

Pelargonia zwisająca i inne odmiany wymagają właściwej pielęgnacji. Te czynniki mają wpływ na rozwój rośliny

Choć odpowiednie podlewanie to podstawa w pielęgnacji roślin, to jednak nie jest to jedyny czynnik, który wpływa na ich rozwój. W przypadku pelargonii warto zapamiętać kilka zasad.

  • Miejsce uprawy - pelargonie potrzebują dużo światła oraz ciepła. Nie powinny stać jednak zbyt długo w bezpośrednim słońcu. To może doprowadzić do poparzenia rośliny. Warto więc postawić pelargonie w miejscu, gdzie w godzinach najostrzejszego słońca będzie w cieniu.
  • Sadzenie - najlepiej posadzić pelargonie, kiedy całkowicie minie ryzyko przymrozków. Zwykle ten okres rozpoczyna się pod koniec maja. 
  • Nawożenie - choć nie jest wymagane, to jednak warto o nim pomyśleć. Można użyć domowych nawozów.

Pelargonie kaskadowe będę kwitnąć jak nigdy. Wystarczy zastosować nawóz  z banana

Jeśli chcesz przygotować domowy nawóz dla swoich pelargonii, wystarczy sięgnąć po banana. To bardzo skuteczna mikstura, która z pewnością odżywi twoje rośliny. Pokrój skórkę owocu i umieść w słoiku. Następnie zalej przegotowaną, ale ostudzoną wodą. Zakręć słoik i odczekaj dwa tygodnie. Pamiętaj o regularnym mieszaniu. Po tym czasie wystarczy rozcieńczyć przygotowany nawóz wodą i gotowe. Możesz spokojnie użyć go do podlewania pelargonii. Dzięki temu z pewnością rozkwitną i będą bujnie rosnąć.

Więcej o:
Copyright © Agora SA