Koszenie trawnika powinno odbywać się o konkretnej porze. Dzięki temu będzie zielony jak nigdy

Pierwsze koszenia trawy w tym sezonie rozpoczęte. I choć jest to dość czasochłonna czynność, to nie jest nadzwyczaj skomplikowana, a wręcz przeciwnie. Często jednak kosząc, nie zwracamy uwagi na porę dnia koszenia trawy, a okazuje się, że jest to bardzo istotne.

Każdemu ogrodnikowi marzy się piękny i zadbany trawnik, bez żadnej skazy. Z pozoru może się wydawać, że koszenie nie powinno być niczym skomplikowanym, jednak jeżeli zostanie wykonane o złej porze, może wpłynąć negatywnie na kondycję murawy. Jeśli chcesz uniknąć przesuszonej i przerzedzonej trawy, warto wiedzieć, że nawet pora dnia ma znaczenie. 

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Optymalne koszenie trawy. Czy warto kosić, kiedy jest mokra?  

Sezon na koszenie trawy rozpoczyna się już w kwietniu, choć niektórzy specjaliści zalecają robić to dopiero po 10 maja, żeby dać rozwinąć skrzydła wszystkim żyjątkom, łącznie z pszczołami, które wracają do życia i czerpią pokarm, np. z mniszka lekarskiego, który jeszcze nie zdążył w pełni zakwitnąć. Po pierwszym koszeniu dobrze jest wykonać wertykulację. W sezonie optymalną częstotliwością koszenia trawy jest raz w tygodniu, jeżeli trawa szybko rośnie, choć nie ma takiego obowiązku. Jeżeli zdarzy się, że nieco będziemy zwlekać z koszeniem trawy, można najpierw skosić połowę jej wysokości, żeby nie narazić trawy na zbyt szybką utratę wilgoci, przez co można narazić na wysuszenie jej miejscami, jeżeli będzie zbyt nisko. Dopiero po kilku dniach warto powtórzyć czynność. Koszenie trawy nie powinno być wykonywane na mokro, gdyż wtedy źdźbła są lekko pochylone, przez co można uzyskać nierówną powierzchnię. Ryzykujemy wtedy również zbyt niskim skoszeniem, mimo iż ustawienia kosiarki będą prawidłowe. Dodatkowo mokra trawa jest znacznie bardziej narażona na działanie czynników, które mogą wywołać niepotrzebne choroby. 

O jakiej porze dnia kosić trawę? Lepiej nie rób tego w tych godzinach 

Koszenie trawy z rana, lub w pełnym słońcu może zaszkodzić, gdyż kosząc w tych godzinach, narażamy swój trawnik na wysuszenie przez działanie ostrych promieni słonecznych. Właśnie z tego względu zalecane jest koszenie, późnym popołudniem, lub nawet wieczorem, gdy słońce nie będzie już takie ostre. Rośliny w tym czasie będą znacznie bardziej podatne na ścinanie, gdyż będą bardziej sprężyste. Jeżeli jednak zdecydujesz się na koszenie w godzinach porannych, warto zadbać o to, aby zrobić to jak najwcześniej. Jednak wtedy możesz zirytować sąsiadów, którzy mogą jeszcze o wczesnych godzinach spać, np. po powrocie z nocnej zmiany z pracy, warto również wziąć to pod uwagę, zanim zaczniesz hałasować. 

Może Ci się też spodobać: 
- Zapomnij o "łysych plackach" na trawniku. Poznaj sprawdzone rady ogrodników na piękny zielony dywan
- Kalendarz ogrodnika. Te terminy są kluczowe, by wykonać wertykulację trawnika na czas
- Murawa zamiast trawnika to nowy trend. Dzięki niej zaoszczędzisz, a mech i chwasty nie będą problemem

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.