Zaparzyłam ją i wlałam do butli. Ten sposób na nornice okazał się strzałem w dziesiątkę

Nornice w ogrodzie mogą wyrządzić niemałe szkody. Jeśli je zobaczysz, należy czym prędzej zacząć działać. Sprawdź, jak rozpoznać obecność nornicy, bez mylenia jej z innymi gryzoniami, oraz jak przepędzić gryzonie, aby już nie wróciły drugi raz w to samo miejsce.

Nornica ruda, to najczęściej spotykany gatunek nornicy w Polsce. Często niepoprawnie nazywana nornicą polną a dodatkowo łatwo można ją pomylić z myszą, czy ryjówką. W przeciwieństwie do ryjówki, która jest sojusznikiem w walce z różnymi owadami i ślimakami, nornica jest niestety szkodnikiem ogrodowym, który może wywołać znaczne szkody. Jak się jej pozbyć?

Zobacz wideo Jak się pozbyć moli spożywczych? Są na to domowe sposoby

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak rozpoznać obecność nornicy w ogrodzie? Można ją pomylić z obecnością kreta 

Nornice buszują jedynie w ogrodzie, nie ma zagrożenia, że znajdą sobie ciepły kąt w domu i założą w nim rodzinę. Zniszczenia, które powoduje, są często mylnie interpretowane, jako kretowiska. Jednak nornica w przeciwieństwie do kreta, nie wykopuje ziemi na wierzch, tylko robi dziury w ziemi, jednocześnie drążąc korytarze. Oprócz tego warto wiedzieć, że żerują one przez cały rok, ponieważ nie zapadają w sen zimowy. Najczęściej wyrządzane szkody, oprócz dziur można zobaczyć poprzez powyjadane:

  • nasiona
  • bulwy 
  • kłącza 
  • cebule kwiatowe

Oprócz tego zimą gdy brakuje im innego pokarmu, żywią się korą drzew i krzewów. Dlatego, jeśli zauważysz obecność szkodnika, warto zacząć działać, w celu szybkiego pozbycia się jej z ogrodu. 

Domowe sposoby na nornicę. Ten sposób mnie nie zawiódł

Jakiś czas temu nornica pojawiła się również u mnie w ogrodzie. Zauważyłam dziwne dziury w ziemi, gdy kontrolowałam stan ogrodu po zimie. Zaczęłam szukać rozwiązań, na to, aby ją wypłoszyć. Jeżeli tak jak ja, miewasz z tym problem, warto mieć na uwadze, że choć te gryzonie wyrządzają szkody w naszym ogrodzie, to w przyrodzie pełnią one bardzo ważną rolę, gdyż stanowią 36% pożywienia dla innych zwierząt zamieszkujących lasy. Z tego powodu, sposoby na nornice, powinny być jak najbardziej humanitarnym rozwiązaniem. Jak się okazuje, nornice wrażliwe są na niektóre zapachy, dlatego wykorzystałam to co mam w kuchni i sporządziłam roztwór z kawy. Oprócz tego, że przepędziłam nornice, to dodatkowo odżywiłam tym samym rośliny. Aby sporządzić oprysk, wystarczy zaparzyć kawę, wymieszać z wodą w proporcji 1:4, a następnie przelać do butli ze spryskiwaczem. 

Może Ci się też spodobać: 
- Dzięki temu mech błyskawicznie zniknie z trawnika. Wystarczy zastosować ten prosty trik ogrodników
- Proste w uprawie kwiaty na rabaty. Dzięki nim ogród będzie pełen kolorów i to bez wysiłku
- Szybko rosnące drzewa do ogrodu. Podpowiadamy, które gatunki wybrać na małą i dużą posesję

Więcej o:
Copyright © Agora SA