Jak wyczyścić piekarnik - skuteczne patenty na czystą szybkę i nie tylko

Jak wyczyścić piekarnik po wielkiej uczcie? Sprawdź uniwersalne rozwiązania przy pomocy popularnych środków, które można znaleźć w każdej kuchni.

Czym wyczyścić piekarnik? A może zamknąć i zapomnieć?  

Po wielkiej uczcie zawsze zostaje jeszcze większy bałagan. Czym wyczyścić piekarnik i czy trzeba to robić od razu? Zaschnięty tłuszcz w postaci ciemnych plam nie nastraja pozytywnie do kolejnych eksperymentów kulinarnych, dlatego jeszcze ciepłe wnętrze piekarnika warto od razu przetrzeć ręcznikiem papierowym. Ten prosty zabieg to oszczędność czasu i skuteczna ochrona przed nieprzyjemnym zapachem. Nawet takie minimum robi dużą różnicę przed dokładnym czyszczeniem. 

Jak umyć piekarnik płynem do mycia naczyń? 

Czystą przestrzeń możemy uzyskać wykorzystując to co już mamy pod ręką. Ciepła woda i tradycyjny płyn do mycia naczyń w zupełności wystarczą. Profesjonalny środek do czyszczenia piekarnika nie jest konieczny, czasami mniej znaczy więcej. Jak umyć piekarnik płynem do mycia naczyń? Na gąbkę nawilżoną ciepłą wodą nakładamy niewielką ilość płynu, następnie przecieramy dokładnie wnętrze piekarnika. Temperatura jest tutaj sprzymierzeńcem, rozgrzana blacha zdecydowanie łatwiej się czyści. Zdecydowanie nie warto czekać, aż wnętrze całkiem ostygnie. 

Zobacz wideo Jak zaoszczędzić prąd, piekąc w piekarniku i zmywając w zmywarce?

Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki - to proste! 

Oprócz tabletki potrzebne będzie też naczynie żaroodporne, może być tylko pokrywa. Ten sposób zajmuje więcej czasu niż tradycyjna gąbka z płynem, ale czyszczenie odbywa się trochę poza naszym udziałem, dlatego warto spróbować. Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? 

  • Do naczynia żaroodpornego należy wlać wrzątek i dodać do niego tabletkę do zmywarki. 
  • Następnie wkładamy naczynie do nagrzanego wcześniej wnętrza piekarnika na trzy godziny. 
  • Gdy czas minie, naczynie należy wyjąć, a wnętrze przemyć gąbką i ciepłą wodą. 

Ten sposób sprawi, że nie będziemy musieli szorować wnętrza. A co zrobić, gdy sprawy zaszły już bardzo daleko? Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu, który dodatkowo wysechł i stał się twardy niczym kamień? Poniżej znajdziesz odpowiedź. 

Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu po dłuższym czasie? 

Po rodzinnym obiedzie, czy imprezie z przyjaciółmi nie zawsze jest czas i siły na to, aby od razu zadbać o czyste wnętrze piekarnika. Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu, który przywarł do blachy i stał się twardą powłoką? 

  • Na początek mieszamy wodę z octem w proporcji 1:1 i do tak przygotowanego roztworu dodajemy jeszcze dwie, małe łyżeczki sody oczyszczonej. 
  • Powstałą mieszankę przelewamy do butelki z atomizerem, na przykład po płynie do mycia szyb. 
  • W kolejnym kroku należy spryskać dokładnie wnętrze i szorować szorstką stroną gąbki z dodatkiem ciepłej wody. 

Środek do czyszczenia piekarnika - cytryna 

Połówka cytryny to idealne remedium na brudną szybę, wystarczy dokładnie przetrzeć nią całą powierzchnię i następnie wytrzeć całość ręcznikiem papierowym. Cytryna to najlepszy dowód na to, że środek do czyszczenia piekarnika może być w pełni ekologiczny. 

Zobacz też: Czym wyczyścić piekarnik z tłuszczu i brudu? Ten skuteczny trik nie wymaga szorowania!

Więcej o: