Jak pić siemię lniane? Można wykonać z niego kisiel lub dodać do porannej owsianki. Kolejną alternatywą jest len w wersji sproszkowanej, lub pitnej (można go dodać np. do koktajlu owocowego). Jednak zanim przejdziemy do konkretnego przepisu, warto wspomnieć o właściwościach lnu.
Właściwości siemienia lnianego:
Kisiel z siemienia lnianego kojarzy nam się zazwyczaj z bardzo prostą recepturą, która zawiera w sobie tylko dwa składniki: wodę oraz nasiona lnu. Jednak mało kto wykonuje lniany kisiel ze smacznymi dodatkami. Opcji jest tutaj całe mnóstwo. Poniżej przykładowa wersja:
Składniki:
Wykonanie:
Picie siemienia lnianego na czczo to częsta praktyka. Nasiona lnu stanowią doskonałą barierę ochronną dla naszego żołądka i jelit. Z pełnym powodzeniem możemy rozpoczynać dzień od siemienia lnianego. Jeżeli nie mamy czasu na to, aby gotować siemię przed wyjściem do pracy, możemy przygotować je wieczorem. W tym też celu wystarczy wsypać nasiona do garnka, zalać zimną wodą i gotować przez 15 min. Następnie po przestudzeniu, umieścić je w lodówce.
Czy istnieją przeciwwskazania do spożywania siemienia lnianego? Nasion nie powinny jeść osoby, które są na nie uczulone. Alergia może wystąpić na skórze w postaci zmian skórnych lub problemów jelitowych. Przeciwwskazaniem do spożycia lnu jest również niedrożność jelit.
Siemię lniane można podawać także psom. Działa ono osłonowo na przewód pokarmowy, obniża ciśnienie krwi, wspomaga stawy i dodatkowo wpływa na lśniącą sierść czworonoga. Należy jednak pamiętać, że psy również mogą być uczulone na siemię lniane.
Zobacz też: Siemię lniane na włosy. Jak stosować, aby przyśpieszyć porost? Dodaj do popularnego napoju