Stosuj ją na rany i glebę. Błyskawicznie pozbędziesz się bakterii, a rośliny będą ci wdzięczne

Każdy z nas zapewne ma w swojej domowej apteczce wodę utlenioną. Stosowana jest od wielu lat do odkażania drobnych ran powierzchownych, lub otarć. Jak się okazuje, oprócz tych zastosowań może ona sprawdzić się też w pracach ogrodowych. Przy odpowiednim przygotowaniu, skutecznie odkazi również glebę.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z nietypowych funkcji rzeczy, które posiadamy w domu. Często dodajemy np. popularną aspirynę do kwiatów ciętych, aby dłużej mogły cieszyć oko. Okazuje się, że z apteczki również może się przydać woda utleniona do pielęgnacji gleby w ogrodzie. 

Zobacz wideo Gleba na terenie kraju jest coraz bardziej zatruta ozonem

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Stosujesz płodozmian? Użyj wody utlenionej do odkażenia gleby 

W glebie gromadzą się różne bakterie i grzyby. Najbardziej narażoną glebą jest taka, w której regularnie stosuje się płodozmian. Na rynku, jest wiele dostępnych preparatów, które skutecznie mogą odkazić teren, jednak są one dość kosztowne, a można to zrobić praktycznie za darmo, z pomocą wody utlenionej, która chcąc nie chcąc zawsze jest gdzieś schowana w półce z lekami, czekając na moment, w którym albo się przeterminuje, albo zostanie zużyta. Nieotwarta butelka może stać trzy lata, jednak po otwarciu, czas ten mija bardzo szybko, ponieważ tlen zawarty w powietrzu przyśpiesza rozkład nadlenku wodoru, więc otwarta butelka może stać od 1 do 6 miesięcy. Dlatego, zamiast wyrzucać, można wykorzystać w znacznie lepszym celu - odkażeniu ziemi. 

Jak odkazić glebę wodą utlenioną? Proporcje są kluczowe 

Wodą utlenioną bardzo dobrze odkazisz nie tylko zwykłą glebę w ogrodzie, ale równie dobrze sprawdzi się na tej pod uprawę warzyw jadalnych, czy też delikatnych roślin ozdobnych. 
Aby wykonać roztwór, wystarczy, że przygotujesz 10 litrów wody w konewce, a następnie wlejesz do niej jedną pełną buteleczkę wody utlenionej. Jeżeli nie posiadasz takowej, zakupisz ją w każdej aptece. Sam proces dezynfekcji jest bardzo prosty - wystarczy podlać obficie obszar ziemi, który chcesz zdezynfekować. Warto pamiętać o tym, że proporcje są tutaj kluczowe, gdyż jeżeli przesadzisz ze stężeniem roztworu - zamiast odkazić glebę, może to zaszkodzić roślinom. W szczególności na zbyt mocne stężenie, narażone są te delikatne rośliny, ale oprócz tego jest dodatkowo ryzyko wyjałowienia gleby, oraz usunięcia z niej właściwości odżywczych. 

Może Ci się też spodobać: 
- Szerszenie będą omijać ogród szerokim łukiem. Wystarczy, że zasadzisz tam te rośliny
- Wedding planerka ostrzega pary młode. Tych błędów lepiej nie popełniać podczas planowania wesela
- Zastosuj ten trik, a twoje usta będą pełne jak po kwasie hialuronowym. Wystarczy jedna rzecz z drogerii

Więcej o: