Wrzos nadaje ton i sprawia, że ogród zyskuje nutkę tajemnicy. Pod koniec lata kwitnące w ogrodzie wrzosy grają pierwsze skrzypce i kradną całą uwagę.
Jak zadbać o tę roślinę w przydomowym ogródku i które miejsce wybrać? Wrzos idealnie czuje się na skarpie lub w na skalnych półkach. Najpiękniej prezentuje się w dużych grupach w formie wielobarwnego dywanu, ale nawet na małej działce warto postawić na tego godnego reprezentanta krzewinek.
Wrzos można sadzić wiosną, od marca do kwietnia lub jesienią – od połowy września do połowy października.
Miłośnicy rytmu miasta mogą z powodzeniem hodować wrzosy w domu. Jednak w warunkach typowo mieszkaniowych wrzos postoi raczej krótki okres czasu, aby przetrwał dłużej, wystarczy później wysadzić roślinę do ogrodu. Tymczasem cieszyć się ruchomą dekoracją, która stworzy wyjątkowy klimat.
Podobnie jak roślina w ogrodzie wrzos w doniczce potrzebuje kwaśnej ziemi oraz drenażu, w tym przypadku sprawdzi się żwir oraz kilka otworów na dnie pojemnika. Podlewanie powinno przebiegać dokładnie tak samo jak w ogrodzie: kilka razy w tygodniu, ale w małych ilościach.
Donice na dużym tarasie warto ustawić na ruchomych podestach, które będzie można swobodnie przesuwać. Wrzosy na balkonie najlepiej odnajdą się w miejscach osłoniętych od wiatru z dostępem do słońca.
Alternatywą dla szkodliwego plastiku jest wrzos na cmentarz, który można zasadzić w równym rzędzie wzdłuż rodzinnego grobowca lub przygotować malownicze dekoracje z dyni i wrzosów na jesień, ciekawym pomysłem będzie też bukiet z suszonego wrzosu lub różne kolory posadzone w dużej donicy obok pomnika. Pomysły na gotowe stroiki prezentujemy poniżej.
Ten bardzo plastyczny motyw, można łączyć w różnych aranżacjach. Suszony wrzos nie traci na uroku, ale aby zachować delikatne kwiaty na dłużej, można wiązankę dodatkowo spryskać specjalnym nabłyszczaczem lub po prostu użyć lakieru do włosów.
Zobacz też: Pomidory koktajlowe na balkonie. Jak je uprawiać? Wystarczą 4 proste kroki