Jeśli "wietrzysz" pościel na balkonie, musisz to wiedzieć. Ekspert od snu na temat skandynawskiego trendu

Jak wiadomo, nie wszystko, co zobaczymy w internecie, jest prawdą. Niektórych sztuczek lepiej unikać, a inne z pewnością warto wypróbować. Ostatnio pojawiło się wiele filmików dotyczących wywieszania pościeli na zewnątrz. Eksperci postanowili wypowiedzieć się o tym skandynawskim trendzie.

Skandynawowie są mistrzami naturalnego minimalizmu, jednak oprócz wkładu w wystrój wnętrz, mają również wiele porad dotyczących praktycznego stylu życia. Jednym z nich jest sztuczka, która polega na wietrzeniu pościeli. Co eksperci mówią na temat tego rytuału i czy warto go włączyć do swojej codziennej rutyny?

Zobacz wideo Prasujesz pościel? Wypróbuj krochmal w sprayu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Skandynawska rutyna okiem ekspertów. Rozwieszanie kołdry na balkonie ma sens? 

Na TikToku można znaleźć wiele ciekawych trików, które mają ułatwić nam życie - nie każdy jednak jest dobry. Niedawno zaczęły się pojawiać filmiki z kołdrą wywieszoną na zewnątrz, a wielu użytkowników, skorzystało z okazji, by wyjaśnić, dlaczego to robią i jakie korzyści niesie za sobą ta sztuczka. Portal "Livingect" zapytał o to trenera nauki snu w Sleepopolis Carlie Gasia, według którego:

Praktyka wietrzenia pościeli na zewnątrz, szczególnie w krajach skandynawskich, jest zakorzeniona w tradycji kulturowej i wierze w korzyści płynące ze świeżego powietrza i światła słonecznego. Praktyka ta jest również dość powszechna w wielu krajach Europy Północnej

Cały trik polega na wykorzystaniu światła słonecznego i świeżego powietrza do walki z wilgocią, zapachami i bakteriami, które mogą gromadzić się na pościeli podczas snu. Kiedy śpimy, nasze ciała uwalniają wilgoć, która może gromadzić się w pościeli, a wietrzenie ma ją wysuszyć i zapobiec powstaniu pleśni. Ponadto wystawienie pościeli na świeże powietrze może zmniejszyć gromadzenie się kurzu, alergenów i cząstek skóry, tworząc ogólnie czystsze i zdrowsze środowisko. 

Jak długo pościel powinna być na zewnątrz? Podpowiadamy co robić w deszczowe dni

Nie ma dokładnego czasu, który określałby, jak długo kołdry powinny spędzić na świeżym powietrzu. Zazwyczaj wystarczy kilka godzin, ale można dopasować to do własnego rytmu dnia. Od dwóch do czterech godzin wystawienia na świeże powietrze jest w zupełności wystarczające. Dodatkowo nie ma określonej pory dnia, w której trzeba wywiesić kołdrę. A jeśli nie mamy na to czasu w tygodniu, możemy wystawić ją na dłużej w weekend. Jeśli jednak po wyjrzeniu za okno okaże się, że pogoda nie rozpieszcza, możemy rozwiesić pościel w pobliżu otwartego okna lub w dobrze wentylowanym miejscu, aby ułatwić przepływ powietrza i pomóc w redukcji wilgoci. Można również wykorzystać wentylator, który poprawi cyrkulację powietrza i ułatwić suszenie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA