Osoby bardziej doświadczone w pracach w ogrodzie, bez problemu rozpoznają ich obecność. Jednak nie wszyscy sobie z tym poradzą. Zanim zaczniesz walkę z nornicą, lepiej nie pomyl jej z innym gryzoniem, takim jak np. mysz polna. Jak rozpoznać nornice oraz jak z nią walczyć?
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Nornica to gryzoń z rodziny chomikowatych, który żywi się roślinami, cebulami kwiatów, korzeniami, owocami, a nawet gryzą kory drzew. Aby nie pomylić nornicy z myszą, warto wiedzieć, jak wygląda. Największą różnicą jest kolor futra. Mysz zazwyczaj jest w kolorze szaro-brązowym, natomiast nornice są rudo-brązowe. Oprócz tego jest bardzo małym gryzoniem, ma ok. 15 cm długości wraz z ogonem już. Oprócz tego ma duże, czarne charakterystyczne oczy oraz ostre zęby. Ogon gryzonia jest dwubarwny, pokryty łuskami. Nigdy nie są spotykane w mieszkaniach, piwnicach w przeciwieństwie do myszy, natomiast są spotykane w ziemi, drążąc tunele oraz charakterystyczne dziury - które zaś często mylone są z wykopaliskami kreta, jednak kret wykopuje ziemie na zewnątrz. Mimo wszystko nornica może korzystać z tuneli wydrążonych przez krety, a oba gryzonie mogą żyć wspólnie na tym samym terytorium.
Jeżeli spacerując po ogrodzie, zobaczysz wydrążone charakterystyczne dziury - oznacza to obecność nornicy. Skutecznym sposobem na pozbycie się ich jest wsadzanie w dziury konkretnych roślin. Gałązki tui, ząbki czosnku, wysuszone pędy bzu lub liście orzecha włoskiego włożone w tunele, skutecznie zadziałają. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ gryzoń jest wrażliwy na niektóre zapachy. Oprócz wrzucania roślin do tuneli można również posadzić poszczególne gatunki, takie jak mięta, czarna porzeczka, wilczomlecz, nostrzyk, gorczyca, rącznik pospolity i wiele innych. Wystarczy je zasadzić w ogrodzie jeszcze zanim pojawią się w ogrodzie, a ten problem nie będzie już cię dotyczył.
Może Ci się też spodobać:
- Ten odstraszacz działa lepiej niż pułapka na kuny i kosztuje grosze. Sprawi, że uciekną w popłochu
- Sposób na ćmy bukszpanowe. Rozpuść w wodzie, spryskaj i patrz, jak szkodniki spadają z roślin
- Zaparzyłam ją i wlałam do butli. Ten sposób na nornice okazał się strzałem w dziesiątkę