Wiemy, jak odstraszyć meszki z domu i ogrodu. Wystarczą te proste tiki, aby pozbyć się problemu

Lato jest nie tylko czasem urlopów i przyjemności. Wówczas zwiększoną aktywność wykazuje wiele owadów, które mogą bardzo utrudniać życie. Jednymi z nich są meszki, których ugryzienie, nie należy do przyjemnych. Na szczęście, istnieją domowe sposoby, które będą trzymać je z daleka od twojego ogrodu i domu.

Ugryzienie przez meszki często jest boleśniejsze od ugryzienia przez komary. Jest to główne spowodowane faktem, że te owady niemal w całości składają się z aparatu gębowego. Rana zaczyna piec, swędzieć, a w miejscu ugryzienia nierzadko pojawia się obrzęk. Te owady to prawdziwy koszmar letnich dni. Na szczęście jest kilka sposobów, które pozbędą się meszek bez użycia szkodliwej chemii.

Zobacz wideo Wakacyjna pierwsza pomoc, czyli jak przykleić plaster, złagodzić oparzenia i ukąszenia owadów

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ugryzienie meszki nie należy do przyjemnych. Warto wypróbować odstraszające zapachy

Meszki są często bardzo uciążliwymi owadami, mimo że są niemal niewidoczne i poruszają się bezdźwięcznie. Na szczęście owady te nie przenoszą żadnych chorób, jednak ich ukąszenie może wywołać reakcję alergiczną. Na szczęście są sposoby, które odstraszają meszki i dodatkowo ograniczają one aktywność i liczebność komarów. Na początek powinniśmy zabezpieczyć dom z zewnątrz, by zmniejszyć możliwość występowania tych intruzów. Należy regularnie udrażniać rynny i odpływy chodnikowe z liści, piasku i innych zanieczyszczeń, które mogą zatrzymać wodę, a co za tym idzie stwarzać warunki do kolonizacji owadów. Warto również zainwestować w moskitiery, które zamontujemy w oknach. Siatki nie mają żadnego wpływu na funkcjonalność okna i dostęp do powietrza czy światła, ale skutecznie odcinają owadom drogę do wnętrza naszego domu. Dodatkowo dobrym pomysłem mogą być aromatyczne repelenty. Tworzy się je z mieszanki wody z olejkiem eterycznym na przykład: lawendowym, tymiankowym, anyżowym, eukaliptusowym, bazyliowym, miętowym czy z trawy cytrynowej. 

Co na meszki w ogrodzie i w domu? Niewiele trzeba, by odstraszyć te intruzy 

Są również inne sposoby na odstraszanie meszków. Należą do nich na przykład pokrojony czosnek lub cebula, a nawet posiekane liście pomiarów. Jedyne co trzeba zrobić to położyć je na talerzyku lub serwetce i ułożyć na zewnętrznym parapecie. Oprócz tego jest też cała masa roślin doniczkowych, a w tym ziół i kwiatów, które skutecznie będą trzymać owady od mieszkania. Co więcej, oprócz odpędzania owadów, część z nich świetnie sprawdzi się jako dodatek do potraw. Określone gatunki roślin wydzielać będą zapachy i olejki, które drażnią meszki oraz inne insekty. Należą do nich między innymi: lawenda, mięta pieprzowa, kocimiętka, werbena, geranium, szałwia, pelargonia czy bazylia.

Oprócz tego swoim zapachem odstraszyć będą na przykład migdały, wanilia czy goździki, z których pomocą można stworzyć woreczki zapachowe. Przygotowanie go jest bardzo proste. Wystarczy posiekać orzechy i zmieszać je z suszek goździków, a następnie skroplić olejkiem waniliowym. Całość umieszczamy w lnianej torebce i zawieszamy przy oknie lub balustradzie balkonowej. 

Więcej o: