Jak zrobić olejek różany? Sprawdź prostą recepturę z domowych składników

Jak zrobić olejek różany bez skomplikowanego procesu destylacji? Poniżej znajdziesz prostą metodę na naturalny produkt, który nie tylko ładnie pachnie, ale też idealnie nawilża skórę.

Olejek różany - zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i domowym zaciszu 

Ze względu na swój wyjątkowy i jednocześnie klasyczny zapach olejek różany znajduje zastosowanie w produkcji perfum i kosmetyków. Mydła, balsamy, żele pod prysznic o zapachu róży znajdziemy niemal w każdej łazience. Co więcej, w połączeniu z innymi olejami na przykład olejkiem makadamia olejek różany stosuje się jako preparat nawilżający na suchą skórę. Róża w formie olejku łagodzi też podrażnienia i poprawia elastyczność. Kilka kropel dodanych do kąpieli lub bezpośrednio podczas masażu rozluźnia mięśnie i pomaga się odprężyć.      

Zobacz wideo Olejek rycynowy ma wiele przydatnych zastosowań. Wybraliśmy 3 z nich

Olejek różany - cena specyfiku. Ile kosztuje płynna róża? 

Interesuje Cię olejek różany? Cena specyfiku jest dość wysoka. Za 50 ml (mała buteleczka) trzeba zapłacić około 30 zł. Duża ilość użytych kwiatów oraz czasochłonny proces destylacji wpływają na koszty produkcji. Czy w domowym zaciszu można zrobić samodzielnie tani olejek różany? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej. 

Olejek różany - jak zrobić? Instrukcja krok po kroku 

Jak zrobić olejek różany? Cały proces jest stosunkowo prosty. Do produkcji domowego olejku z róży należy przygotować: płatki róż, szczelnie zamykany woreczek, drewniany wałek kuchenny, olejek o neutralnym zapachu, szczelnie zakręcany słoik, flakonik z ciemnego szkła i odrobinę cierpliwości. 

  • Na początek zbierz pół szklanki płatków róży. Produkt powinien być naturalny bez pestycydów. Różę zbieramy z dala od głównych dróg z pominięciem dojrzałych płatków, które najszybciej tracą zapach. 
  • Zebrane płatki moczymy w misce z zimną wodą, co pomoże pozbyć się kurzu i owadów. Ważne jest to, aby płatków nie mieszać, ponieważ to może przyczynić się do zbyt szybkiego uwalniania zapachu. 
  • ¼ płatków umieść w szczelnie zamykanym woreczku plastikowym i upewnij się, że woreczek jest dokładnie zabezpieczony. Teraz uderzaj odmierzoną ilość płatków drewnianym wałkiem, co uwolni olejek z róży wraz z zapachem. 
  • Teraz przełóż płatki do słoika i dodaj 120 ml bezzapachowego olejku na przykład: jojoba, frakcjonowanego oleju kokosowego, olejku z pestek moreli, olejku migdałowego, oliwy z oliwek. 
  • Płatki wraz z wybranym olejkiem zamknij w słoiku i dokładnie wymieszaj. Następnie odstaw słoik na 24 godziny w miejsce o pokojowej temperaturze. Po upływie tego czasu zapach powinien się uwolnić. Aby uzyskać silniejszy aromat, można powtórzyć etap tłuczenia płatków, tym razem w większej ilości. 
  • Na koniec odcedź płatki na sitku i przelej olejek do ciemnego słoika. 

Tak pozyskany olejek można wykorzystać do masażu twarzy, kojącej kąpieli lub domowej sesji nawilżania. Wystarczy do tradycyjnego balsamu dodać kilka kropel. Olejek z róży przyniesie też ulgę przy migrenie oraz bólach menstruacyjnych, wystarczy posmarować bolące miejsce. Kilka kropel rozpylonych na pościeli lub w woreczku z suszonymi płatkami róż zapewni spokojny sen i delikatny aromat w szafie. 

Zobacz też: Olejki eteryczne: właściwości i zastosowanie. Olejek eukaliptusowy, lawendowy i z drzewa herbacianego

Więcej o: