Ze względu na swój wyjątkowy i jednocześnie klasyczny zapach olejek różany znajduje zastosowanie w produkcji perfum i kosmetyków. Mydła, balsamy, żele pod prysznic o zapachu róży znajdziemy niemal w każdej łazience. Co więcej, w połączeniu z innymi olejami na przykład olejkiem makadamia olejek różany stosuje się jako preparat nawilżający na suchą skórę. Róża w formie olejku łagodzi też podrażnienia i poprawia elastyczność. Kilka kropel dodanych do kąpieli lub bezpośrednio podczas masażu rozluźnia mięśnie i pomaga się odprężyć.
Interesuje Cię olejek różany? Cena specyfiku jest dość wysoka. Za 50 ml (mała buteleczka) trzeba zapłacić około 30 zł. Duża ilość użytych kwiatów oraz czasochłonny proces destylacji wpływają na koszty produkcji. Czy w domowym zaciszu można zrobić samodzielnie tani olejek różany? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.
Jak zrobić olejek różany? Cały proces jest stosunkowo prosty. Do produkcji domowego olejku z róży należy przygotować: płatki róż, szczelnie zamykany woreczek, drewniany wałek kuchenny, olejek o neutralnym zapachu, szczelnie zakręcany słoik, flakonik z ciemnego szkła i odrobinę cierpliwości.
Tak pozyskany olejek można wykorzystać do masażu twarzy, kojącej kąpieli lub domowej sesji nawilżania. Wystarczy do tradycyjnego balsamu dodać kilka kropel. Olejek z róży przyniesie też ulgę przy migrenie oraz bólach menstruacyjnych, wystarczy posmarować bolące miejsce. Kilka kropel rozpylonych na pościeli lub w woreczku z suszonymi płatkami róż zapewni spokojny sen i delikatny aromat w szafie.
Zobacz też: Olejki eteryczne: właściwości i zastosowanie. Olejek eukaliptusowy, lawendowy i z drzewa herbacianego