Spędzając czas na świeżym powietrzu, dostrzegamy różnorodność fauny i flory. Letni okres sprzyja owadom, które często żywią się sokami roślin. Często na spacerach, można dostrzec na roślinach coś, co przypomina ślinę, bądź piankę. Lepiej jej nie dotykaj.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Często spotykaną pianę na roślinach wytwarza owad z rodziny cykadokształtnych, spod rzędu pluskowiaków Cercopoidea (krasanka natrawka). Jest gatunkiem o bardzo szerokim zasięgu geograficznym, którego łącznie jest 3 tysięcy gatunków, z czego ok. 17 z nich występuje w Polsce. Są to organizmy żywiące się drewnem. Larwy tych robaków wytwarzają ślinopodobną substancję, która ma za zadanie chronić je przed pasożytami, drapieżnikami oraz przed przesuszeniem.
Larwy, które produkują pianę - może zawierać bakterię Xylella fastidiosa, która stwarza zagrożenie dla wielu gatunków roślin. Zgodnie z opinią EFSA, potencjalnie narażonych jest aż 359 gatunków. Bakteria może wywołać chorobę tzw. Pierce'a, która uniemożliwia roślinie pobierania składników odżywczych. Wywowała liczne straty między innymi W XIX wieku przy uprawie na kalifornijskich winnicach. Eksperci ostrzegają, że niekontrolowane rozprzestrzenianie rośliny, poprzez rozmnażanie zainfekowanych gatunków, może prowadzić do śmierci wielu roślin. Oprócz rozmnażania - infekowaniu sprzyja również uszkodzenia mechaniczne, oraz zabiegi agrotechniczne, które wykorzystują te same narzędzia.
Objawy choroby wywołane przez bakterie nie są charakterystyczne, więc ciężko również je rozpoznać. Mogą być to nawet objawy przypominające braki składników odżywczych, których roślina nie jest w stanie przyjmować. Niestety, do tej pory nie wynaleziono żadnego sposobu na wyleczenie objawów danej choroby, dlatego zgodnie z prawem - aby uniknąć rozprzestrzeniania się tej choroby, należy koniecznie zniszczyć, a ich uprawa oraz rozmnażanie, wprowadzanie do obrotu jak i przewożenie są surowo zakazane.
Może Ci się również spodobać:
- Te krzewy rosną w prawie każdym ogrodzie, ale mogą być niebezpieczne. Mało kto ma o tym pojęcie
- Pierwsze dzikie owoce w polskich lasach. Zrywając je, narażasz się na wysoką karę grzywny
- Ulubione kwiaty Króla Karola III możesz mieć w swoim ogrodzie. Są banalne w uprawie i robią wrażenie