Czym wyczyścić żelazko domowe? Okazuje się, że to nie usterki mechaniczne, ale przypalenizna i kamień najczęściej szkodzą takim urządzeniom. Prasowanie jest wówczas nie tylko uciążliwe, ale może oznaczać zagrożenie dla cennych ubrań i tkanin.
Dlaczego żelazko może się przypalić? Podstawową kwestią jest tutaj odpowiednie użytkowanie urządzenia. Warto zawsze zapoznać się z instrukcją dołączoną do sprzętu. Wszystko dlatego, że zwłaszcza ustawianie zbyt wysokiej temperatury dla tkanin syntetycznych może być dużym problemem. Płyta odpowiadająca w urządzeniu za prasowanie staje się wtedy szorstka, pokrywa ją nalot o brązowym lub nawet czarnym odcieniu. Efekt? Niszczenie nie tylko żelazka, ale także ubrań.
Kolejną niekorzystną praktyką jest wykorzystywanie niewłaściwej wody. Nie tylko przypalenizna jest problemem przy użytkowaniu żelazka. Trudność spotka nas również z powodu powstających osadów. Jak wyczyścić żelazko z kamienia? Warto pamiętać o tym, że szkodliwa jest nie tylko zwykła woda z kranu, ale także ta przegotowana. Poddanie jej obróbce termicznej nie usunie z niej tych składników, które mają zdolność do osadzania się pod postacią kamienia. W niczym nie pomoże tutaj nawet wielokrotne podgrzewanie tej samej wody - efekt może być przeciwny od zamierzonego.
Jak zapobiegać powstawaniu kamienia w żelazku? Niezbędne jest wykorzystywanie wody destylowanej lub demineralizowanej. Pierwsza z tych cieczy jest pozbawiona soli mineralnych, związków organicznych i zanieczyszczeń. Druga zaś jest pozbawiona tylko soli mineralnych. Oba rodzaje wody nie posiadają zanieczyszczeń wytrącających się podczas prasowania z wykorzystaniem żelazek parowych.
Jakie są więc najlepsze sposoby na czyszczenie żelazka? W walce z kamieniem mogą pomóc ocet i kwasek cytrynowy. Ocet jest dobrym wyborem w większości żelazek (jeśli jest inaczej - informacje powinny pojawić się w instrukcji). Jego wykorzystanie jest przy tym mało kłopotliwe, bo wystarczy wymieszać ocet w połowie z wodą i wlać do urządzenia. Wówczas włączamy funkcję parowania aż do całkowitego wyczerpania się zasobów wody. Potem trzeba ten proces jeszcze powtórzyć z wykorzystaniem samej wody i można już prasować. Kwasek cytrynowy może być traktowany jako zamiennik octu dla osób, które nie mogą znieść zapachu ostatniego. Na szklankę wody dawkuje się dwie łyżki kwasku.
Jak poradzić sobie z przypalonym żelazkiem domowymi sposobami? Bardzo ważne jest tu szybkie działanie po to, żeby oszczędzić urządzenie i prasowane nim ubrania. Naturalne sposoby przydadzą się zwłaszcza przy niewielkiej przypaleniźnie. Również w tym przypadku można sięgnąć po:
W przypadku dużych zanieczyszczeń konieczne może być sięgnięcie po profesjonalne środki. Wśród nich są specjalne ściereczki, sztyfty i uniwersalne płyny.
Zobacz też: Białe plamy na stole to twoja zmora? Wystarczą dwa produkty, które na pewno masz w kuchni