Gdzie wyrzucać leki? Są do tego specjalnie przeznaczone kontenery. Gdzie ich szukać?

Gdzie wyrzucać leki i jak je utylizować, to ważne zagadnienie, bo niemal każdy ma w domowej apteczce coś zbędnego, co zostało po przebytej chorobie. Oto kilka informacji, jak radzić sobie z tymi nietypowymi odpadami

Gdzie wyrzucać leki, czyli jak je podzielić na potrzeby segregacji odpadów?

Gdzie wyrzucać leki? Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, że leki to nie tylko zawartość w postaci chemii używanej do leczenia różnych schorzeń, ale również wszelkiego rodzaju opakowania. W zależności więc od tego, co chcemy wrzucić, trzeba będzie inaczej posegregować te odpady. Pod nazwą "leki" nie kryje się bowiem całe opakowanie tabletek czy proszków, ale różnego rodzaju substancje. Leki mogą mieć postać m.in. tabletek, proszku, płynu i znajdują się w różnych opakowaniach. Może to więc sprawiać wrażenie, że należy oddzielić, np. syrop będący w butelce od szkła wylewając go do kanalizacji miejskiej, a szkło wyrzucając do butelek. Tymczasem nic bardziej mylnego, ponieważ leki należą do tak zwanej chemii niebezpiecznej zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Dlatego też nie wolno pozbywać się jej poprzez wylanie do zlewu czy toalety a wrzucając do specjalnie przeznaczonych do tego pojemników. Warto jednak zwrócić uwagę na to, w czym znajdują się medykamenty. Są to najczęściej kartonowe pudełka zbiorcze i one mogą być segregowane inaczej.

Gdzie wyrzucamy leki, by było to bezpieczne?

Bardzo ważne jest, by korzystać z właściwych pojemników przeznaczonych do wyrzucenia leków. Substancje, które używane są do wytwarzania medykamentów, mogą być bardzo toksyczne. Wyrzucone w niewłaściwe miejsca mogą przenikać do gleby czy wody i powodować zatrucia zarówno wśród ludzi, jak i wśród zwierząt. Zatem istotne znaczenie ma, gdzie wyrzucamy leki. Warto w tym zakresie korzystać z przeznaczonych do tego koszy, które często znajdują się w aptekach. Są one zresztą opisane we właściwy sposób, że tu właśnie należy wrzucić przeterminowane leki. Jest to najbezpieczniejszy sposób pozbycia się medykamentów po utracie przez nie daty ważności do spożycia. To, gdzie wyrzucamy leki, ma więc duże znaczenie także dla środowiska naturalnego.

Zobacz wideo Jakie są najbardziej palące problemy dotyczące ekologii?

Gdzie wyrzucać przeterminowane leki? A te nie do końca zużyte?

Pojemniki ustawione w aptekach są bezpiecznym miejscem, gdzie wyrzucać przeterminowane leki powinien każdy, kto znajdzie je w domowej apteczce. Podobnie będzie z lekami niechcianymi, jak i tymi, które nie zostały do końca zużyte. Nie powinno się rozdawać leków z domowej apteczki innym, którzy być może będą ich potrzebować, a my ich nie wykorzystaliśmy. Przede wszystkim trzeba brać pod uwagę to, że nie zawsze przechowujemy je we właściwy sposób. To również może wpływać na trwałość czy też skuteczność medykamentów. Zarówno więc niezużyte, jak i przeterminowane leki, powinny być wyrzucane do przeznaczonych do tego koszy znajdujących się w aptekach.

Gdzie wyrzucać opakowania po lekach? Wszystko zależy od tego jakie są

Tak więc leki czy to w postaci tabletek, czy syropu, powinny być wyrzucane w całości do przeznaczonych do tego kontenerów. Opakowaniem takich tabletek, czy innego rodzaju medykamentów, jest to, w czym lek się znajduje. Jednakże całe listki leku (blistry) czy też butelki, zwykle znajdują się w kartonowym opakowaniu. I tenże kartonik może być wyrzucony do koszy przeznaczonych na odpady papierowe. Pod tym względem możemy dokonać odrębnej segregacji tego rodzaju odpadów. Podobnie będzie, gdy pozostaną nam po lekach zużytych puste blistry czy też np. butelki po syropach. Wówczas blistry te wrzucamy do pojemników przeznaczonych na tworzywa sztuczne, a butelki po syropach do szkła. Należy po prostu zwrócić uwagę na to, z czego wykonywane jest opakowanie po wykorzystanym medykamencie i wyrzucić do odpowiedniego kontenera.

Zobacz też: Gdzie wyrzucać leki? Zasady poprawnej utylizacji substancji niebezpiecznych

Więcej o: