Tak wygląda uprawa czosnku ozdobnego. Piękne kwiatostany w różnych odcieniach fioletu urozmaicą twoją grządkę

Czosnek jest nie tylko świetnym dodatkiem do różnego rodzaju dań - może być również rośliną ozdobną do naszego ogrodu. Na szczęście jego nie należy do trudnych, a sam wygląd nada naszym rabatom ciekawego i kolorowego wyglądu. Jak zatem powinniśmy dbać o czosnek ozdobny? Wszystko zależy od rodzaju.

Kwiatostany czosnku ozdobnego występują w wielu odcieniach fioletu, a ich wygląd przypomina w kształcie dmuchawce, które tworzą się podczas przekwitania pierwszych wiosennych kwiatów cebulowych. Kwiatostany mogą być mniej lub bardziej zwarte, w kształcie kul lub owali, a zbierają się na szczycie prostych i sztywnych łodyg. Jak o nie dbać? Podpowiadamy. 

Zobacz wideo Czosnkowe supełki

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czosnek gladiator  i inne odmiany czosnku ozdobnego. Jaki gatunek wybrać? 

Odmiany czosnku ozdobnego różnią się wielkością, kolorem, kształtem i kwiatami układającymi się w tak zwane baldachy lub główki. Czosnek złocisty, ostrowski, czy różowy należą do miniaturowych czosnków ozdobnych. Warto jest zasadzić je na przodzie rabat, chociaż świetnie sprawdzą się również na skalniakach. Nie jest to jednak koniec niewielkich odmian tej rośliny. Warte wyróżnienia są również: czosnek Szuberta oraz czosnek hair. Jeśli chodzi o wyższe odmiany czosnku, mogą one świetnie sprawdzić się, jako piękne grupy roślin we wszystkich zakątkach ogrodu. Największe z odmian mogą osiągać nawet do 200 centymetrów wysokości. Czosnek olbrzymi, "Globemaster", "Gladiator", czy "Pinball wizard" mogą niejedną osobę zachwycić swoimi wysokimi łodygami, które zakończone są dużymi, kulistymi kwiatostanami. Niektóre z odmian czosnku ozdobnego sprawdzą się również jako kwiaty cięte lub suszone. Choć czosnek niedźwiedzi ma mniej spektakularne kwiaty, jest cenioną rośliną w kuchni i lecznictwie.  

Czosnek ozdobny - uprawa rośliny. Poradzi sobie z nim każdy

Czosnek ozdobny powinien być sadzony do gruntu jesienią, wraz z końcówką września, lub w październiku. Cebulki umieszczamy w glebie, na takiej głębokości, by warta była równa dwukrotności średnicy cebuli. W tym samym miejscu mogą one rosnąć latami, jednak co 3-4 lata może być wykopywany i sądzony w innym miejscu. Przyjeło się to, by zapobiegać zagęszczaniu się cebuli. Gleba, w której chcemy uprawiać czosnek, powinna być przepuszczalna, najlepiej piaszczysto-gliniasta. Jako jego stanowisko najlepiej sprawdzi się miejsce słoneczne. W czasie suszy i intensywnego wzrostu rośliny te powinny być obficie podlewane. Warto również zasilać je nawozami wysokoskładnikowymi czy kompostem. Należy jednak pamiętać, by nie przenawozić czosnku azotem. Czosnek ozdobny może być również wykorzystywany do różnego typu nasadzeń. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA