Skrzydłokwiat to roślina, która zdobi mieszkania wielu z nas i sprawdzi się nie tylko u doświadczonych ogrodników, ale także u amatorów. Pochodzi z Ameryki Środkowej oraz Południowej, i co ważne, ma wiele zalet. Kwiat będzie bujnie rósł i pięknie wypełniał przestrzeń, jeśli zadbasz o odpowiednią pielęgnację. Jak wygląda podlewanie skrzydłokwiatu oraz jakich błędów unikać w uprawie?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zapewnienie jak najlepszych warunków roślinie to klucz do sukcesu, a jeśli chcesz, aby twój skrzydłokwiat rósł jak szalony, warto je poznać. Skrzydłokwiat w odpowiednich warunkach potrafi odwdzięczyć się pięknym wyglądem, a przy okazji dobrze oczyści powietrze w pomieszczeniu. Poza tym eleganckie białe kwiaty o delikatnym zapachu świetnie wpasują się w niemalże każdą przestrzeń w mieszkaniu. Jakie potrzeby ma ta roślina?
Skrzydłokwiat lubi jasne stanowiska z rozproszonym światłem, jednak dużym błędem jest stawianie jej na ostrym słońcu - może dojść do poparzeń. W kwestii podłoża tutaj najlepiej sprawdzi się to żyzne, przepuszczalne, próchnicze oraz to lekko kwaśnym odczynie. Pamiętaj, że bardzo ważnym aspektem przy pielęgnacji skrzydłokwiatu jest drenaż np. z keramzytu.
Wielu hodowców doprowadza kwiat do gnicia najczęściej przez jego przelanie. Faktycznie, skrzydłokwiat musi mieć stale wilgotne podłoże, jednak należy uważać na to, aby nie wlewać do doniczki zbyt dużo wody oraz zwracać uwagę na przesuszenie. Jak wygląda podlewanie skrzydłokwiatu? W okresie letnim, gdy temperatury są dość wysokie, warto podlewać roślinę nawet trzy razy w tygodniu, natomiast zimą raczej staramy się ograniczyć jej nawodnienie. Pielęgnacja to również nawożenie, a w tym przypadku świetnie sprawdzi się nawóz domowej roboty. Potrzebujesz do tego popularnego warzywa.
Drogie i pełne chemii nawozy z marketów i sklepów ogrodniczych nie zawsze dają spektakularne efekty. Właśnie dlatego czasami warto skorzystać z domowych sposobów, z których niegdyś korzystały nasze babcie. Jeśli twój skrzydłokwiat wygląda marnie - nie ma kwiatów, a jego liście są wysuszone to znak, że czas na nawożenie. Do nawożenia domowym sposobem możesz użyć marchewki, która jest bogata w wapń, fosfor, witaminę C i E. Jak przygotować domowy nawóź? Marchewkę obierz i pokór na małe kawałki, które zalej 1 litrem wody w temperaturze pokojowej. Następnie całość dokładnie zblenduj i przecedź przez sitko lub durszlak. Tak przygotowaną miksturą należy podlewać roślinę raz na dwa tygodnie, a efekty będą zauważalne niemalże po kilku dniach.
Może Cię zainteresować:
Wsyp to do doniczki. Twoja roślina z pewnością ci się odwdzięczy i będzie rosnąć jak szalona
Z tej rzeki wodę piły jeszcze dinozaury. Ma ok. 400 milionów lat i dziwną tendencję: czasami znika
Zburzył ścianę w swojej piwnicy. Znalazł opuszczone miasto, które kiedyś zamieszkiwało 20 tysięcy osób