Zadbany trawnik może stanowić atrakcyjną część ogrodu czy nawet z powodzeniem zastępować bardziej złożone formacje roślin. Oczywiście wymaga on też od nas odpowiedniej pielęgnacji, a jednym z podstawowych zabiegów jest koszenie trawy. O jakich zasadach trzeba tu pamiętać?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jeśli chcemy kosić trawnik w czasie deszczu lub krótko po tym, gdy przestanie padać, w pierwszej kolejności należy opowiedzieć na pytanie, jaką kosiarkę posiadamy. Jeżeli jest to urządzenie elektryczne, zdecydowanie odradza się koszenie mokrej trawy. Jest to oczywiście związane z naszym bezpieczeństwem. Pamiętajmy, że nawet niewielka ilość wody może powodować zwarcie i prowadzić do bardzo nieprzyjemnych sytuacji. Jak to jednak wygląda w przypadku kosiarki spalinowej?
Urządzenie spalinowe używane na mokrej trawie co prawda nie będzie stanowić bezpośredniego zagrożenia, ale czynność ta jest mimo wszystko odradzana. Powodem tym razem jest po prostu nasz komfort pracy. Mokre źdźbła trawy będą przyklejać się do wszystkich elementów używanego sprzętu. Co więcej, skoszona trawa będzie osiadać we wnętrzu kosiarki, zamiast trafiać do kosza, a równomierne jej skoszenie może być znacznie utrudnione ze względu na ostrza ślizgające się po murawie. Problemy te mogą pojawić się nawet przy porannej rosie. Jeśli więc nie chcesz utrudniać sobie obowiązku koszenia trawnika, lepiej będzie sprawdzić zawczasu, czy trawa jest całkowicie sucha.
Ważną kwestią dotyczącą pielęgnacji trawnika jest jego koszenie w czasie upałów. Czynności tej absolutnie nie należy zaniechać, ale zaleca się unikać koszenia trawy w pełnym słońcu. Jeśli tylko jest to możliwe, cięcie powinno się wykonywać rano lub wieczorem, ewentualnie późnym popołudniem. Wówczas rośliny są najbardziej sprężyste i podatne na ścinanie. Pamiętajmy również, że koszenie latem należy wykonywać systematycznie, przy czym źdźbła można pozostawiać nieco dłuższe – trawa krótsza niż 7 cm będzie bardziej podatna na wypalenia. Jednocześnie koszenie nie powinno być zbyt częste. Zabieg wykonywany raz na 2 tygodnie będzie optymalną częstotliwością.
Może cię też zainteresować:
- Pozbądź się szkodników z ogródka. Te rośliny skutecznie odstraszą owady i ochronią twoje plony
- Zamiast dodać je do marynaty, zalej wodą. Naturalny oprysk na mszyce zrobisz z dwóch składników
- Sprawdzone rady ogrodnika, jak sadzić poziomki. Stosuj je, a zabraknie ci słoików na przetwory