Gdzie wyrzucić styropian? Zasady segregacji śmieci, o których należy pamiętać

Gdzie wyrzucić styropian? Ten popularny materiał do ocieplania domów może stać się niepotrzebny. Chodzi zwłaszcza o drobne ścinki lub elementy zdemontowane. Warto dobrze zastanowić się przed ich utylizacją.

Styropian - gdzie wyrzucić takie śmieci? To nie takie proste

Jak utylizować styropian? Gdzie wyrzucić takie śmieci, aby nie zalegały na działce czy w garażu? Warto skupić się na samym materiale, który ma całkiem sporo zastosowań. Przede wszystkim jest to materiał wykorzystywany do wykonywania ociepleń budynków. Trzeba jednak podkreślić, że płyty ze styropianu są czymś innym niż np. opakowania po jedzeniu lub styropianowe zabezpieczenia do ochrony wrażliwych produktów przed uszkodzeniem fizycznym. 

Z tego powodu styropian klasyfikujemy jako:

  • budowlany - warto starać się wykorzystać go jak najlepiej - m.in. ergonomicznie traktować podczas docieplania tak, by odpadków pozostało możliwie najmniej,
  • opakowaniowy - bardzo istotnym czynnikiem jest to, czy został pobrudzony, czy też nie. W pierwszej kategorii mieszczą się zwykle odpady używane wcześniej w gastronomii, resztę stanowią np. opakowania po AGD. 

Gdzie wyrzucać styropian budowlany?

Gdzie wyrzucać styropian budowlany? Wiadomo już, że oprócz wełny mineralnej i skalnej jest on jednym z najbardziej popularnych materiałów ociepleniowych. Związany jest z tym fakt, że pozostałości po nim są traktowane jako odpady budowlane. Stąd nie można ich wrzucać do jednego z kolorowych pojemników na śmieci. Konieczny jest tu kontener zamówiony w specjalnej firmie trudniącej się odbiorem takich odpadów.

Jeżeli ilość takiego styropianu nie jest zbyt duża, to można go odwieźć we właściwe miejsce samemu. Będzie nim Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Niektóre z gmin dodatkowo organizują mobilne punkty PSZOK, czyli okresowe zbiórki odpadów. To bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku śmieci o niewielkiej wadze, ale bardzo dużych gabarytach - mogą zostać odebrane do specjalnie przeznaczonego do tego samochodu. O takiej możliwości warto dowiedzieć się w swojej gminie.

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Styropian - jakie śmieci? Opakowania na jedzenie

Gdzie jeszcze wyrzucać styropian? Jakie śmieci można umieścić w typowych pojemnikach do segregacji odpadów? Styropian opakowaniowy brudny to najczęściej wykorzystywane w gastronomii opakowania na jedzenie. Zwykle trafiają do nich dania przygotowywane na wynos. Należy je umieszczać w czarnych pojemnikach na odpady zmieszane.

Gdzie oddać styropian? Opakowania czyste

Gdzie oddać styropian, który nie został zabrudzony? W tym przypadku chodzi o opakowania, w których przechowywano np. sprzęt AGD, który w przeciwnym wypadku mógłby zostać uszkodzony podczas transportu. W innych przypadkach styropian może też chronić np. meble i inne produkty wrażliwe. Taki materiał również podlega recyklingowi. Trzeba jednak pamiętać o tym, że należy go wrzucać do żółtych pojemników. Przeznacza się je na zbieranie plastiku i metalu

Zobacz też: Kolory koszy na śmieci. Najważniejsze zasady segregacji odpadów

Więcej o:
Copyright © Agora SA