Gdzie wyrzucić wytłaczanki? Wiele zależy od ich stanu i materiału wykonania

Gdzie wyrzucić wytłaczanki na jajka? Niejednokrotnie udaje nam się zgromadzić sporą ilość takich przedmiotów, bo jaja są ważnym elementem jadłospisu. Okazuje się przy tym, że segregowanie takich odpadów pozwala na ich późniejsze ponowne wykorzystanie.

Wytłaczanki na jajka - gdzie wyrzucić? Co można z nimi zrobić?

Gdzie wyrzucić wytłaczanki na jajka? Okazuje się, że także one sprawiają często nieco problemów przy segregowaniu odpadów. Śmieci trudne do zaklasyfikowania? Niekoniecznie, ale warto wiedzieć o nich nieco więcej. Jest to przy tym konieczne po to, żeby odpowiednio segregować odpady, dając szansę na ich ponowne wykorzystanie. 

Wytłaczanki na jajka segregujemy pod kątem:

  • ich stanu - mogą być czyste lub zabrudzone, bo np. wewnątrz rozbiło się jajko; warto zwracać na to uwagę, bo mokre lub zabrudzone odpady będziemy segregować inaczej od czystych i suchych
  • materiału wykonania - najczęściej pudełka takie tworzone są z tektury, ale czasami spotyka się też plastikowe lub styropianowe.

Trzeba przy tym pamiętać o tym, że wytłoczki po jajkach wcale nie muszą być od razu wyrzucane na śmietnik. Warto dać im drugie życie, co wcale nie musi być takie trudne. Jak w takim razie można je wykorzystać? Najprostszym rozwiązaniem niech będzie przekazanie takich rzeczy osobom, które np. zajmują się hodowlą drobiu.

To jednak nie wszystko, bo wytłaczanki mogą służyć także nam. W jaki sposób? Choćby jako organizery do szuflad. Sprawdzą się w sam raz do przechowywania drobnych przedmiotów, które o wiele trudniej będzie zgubić lub zapodziać. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, że jest to materiał bezpieczny, dość plastyczny i łatwy w obróbce. Można go bez problemu ciąć czy malować. Dlatego nadaje się do różnych kreatywnych zastosowań. Ponieważ jest bezpieczny, możemy podrzucić go do wykorzystania także dzieciom. 

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Wytłoczki do jajek. Gdzie wyrzucać?

Gdzie wyrzucać wytłoczki do jajek? Podstawową kategorią będą tutaj czyste opakowania po jajkach. Ich miejscem będą pojemniki przeznaczone na papier. Oznaczono je kolorem niebieskim. Odpowiednia segregacja jest w tym przypadku niezwykle istotna, bo materiał z wytłaczanek papierowych jest dość łatwo odzyskać. 

Gdzie wyrzucać kartony po jajkach? O tym trzeba pamiętać

Gdzie wyrzucać kartony po jajkach, które są zabrudzone lub wykonano je z innego materiału niż papier? Czyste styropianowe wytłoczki na jajka powinny trafić do kosza na metale i plastik dlatego, że można je przetworzyć i znowu wykorzystać.

Pamiętajmy także, że papierowe wytłaczanki także trudno jest niekiedy zaszeregować. Dzieje się tak zwłaszcza w sytuacjach, gdy zostały wcześniej ubrudzone np. rozbitym jajem. Do segregacji nadaje się zaś przede wszystkim czysty i suchy papier. Jeśli więc materiał jest bardzo zabrudzony, to wrzućmy go do pojemnika na odpady zmieszane. Ma on kolor czarny lub szary. 

Zobacz też: Jak segregować śmieci? Warto sobie pomóc w sprytny sposób

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.