Biały nalot na truskawkach i ogórkach nie wróży nic dobrego. Plony uratujesz tym naturalnym opryskiem

Choroby roślin spędzają niejednemu ogrodnikowi sen z powiek. Oprócz szkodników, które je atakują, grożą im także choroby grzybowe. Szczególnie dotkliwym grzybem jest mączniak prawdziwy. Warto wiedzieć, jak zapobiec jego pojawieniu się, a kiedy już zaatakuje nasze okazy co zrobić, aby się go pozbyć.

Mączniak prawdziwy to poważna choroba grzybowa, która atakuje wiele gatunków roślin. Jej charakterystycznym objawem jest biały nalot na liściach. Z początku jest on bardzo delikatny i występuje tylko miejscami, jednak z czasem zaczyna się rozprzestrzeniać. 

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Jakie rośliny atakuje mączniak? Pojawia się na róże, truskawkach, ogórkach, ale nie tylko  

Wiele roślin jest narażonych na atak mączniaka. Należą do nich między innymi: róże, floksy wiechowate oraz różne gatunki warzyw i owoców, takie jak: ogórki, marchew, jabłka, agrest czy truskawki. W walce z mączniakiem może pomóc nam wiele dostępnych w sklepach środków chemicznych. Niestety nie zawsze warto po nie sięgać. Chemiczne opryski stosowane w ogrodzie, mogą zatruć pożyteczne owady, lub pryskając je na rośliny jadalne, mogą wniknąć w nie, a następnie trafią na nasz stół. Dlatego takie środki należy stosować tylko i wyłącznie w ostateczności. Jeżeli ta choroba grzybowa dotknęła twoje rośliny, sięgnij najpierw po naturalne metody jej zwalczania. 

Domowe sposoby na mączniaka. Ten oprysk jest łatwy i nic nie kosztuje 

Choć wiele osób wątpi w naturalne metody wali z chorobami roślin, to warto je wypróbować. Odpowiedni dobór preparatów ekologicznych oraz użycie ich w odpowiedni sposób mogą skutecznie pomóc w walce m.in. z mączniakiem. W pozbyciu się tego szkodnika może pomóc nam wywar na bazie roślin. Możemy go przygotować ze skrzypu roślinnego. Do wykonania będziemy potrzebować:

  • ok. 1 kg świeżego skrzypu, lub 200 gram suszu,
  • 10 litrów wody.

Aby wykonać roztwór, należy wrzucić do garnka rośliny i wodę, a następnie gotować przez ok. 30 minut. Następnie trzeba rozcieńczyć gotowy wywar w stosunku 1:4, czyli jedna porcja wywaru na cztery porcje wody. Gotowym preparatem przelewamy do butelki z atomizerem i pryskamy zainfekowane rośliny.  Najlepiej robić to raz w tygodniu, aby na dobre pozbyć się mączniaka.  

Co zrobić, aby zapobiec mączniakowi? O tym powinien pamiętać każdy ogrodnik

Aby rośliny nie były dotykane mączniakiem, warto przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim należy:

  • zwracać uwagę na odstępy między roślinami, 
  • chronić liście przed wilgocią,
  • unikać moczenia liści podczas podlewania, 
  • stosować płodozmian,
  • uprawiać rośliny odporne na mączniaka.
Więcej o: