Domowy sposób na stonkę w ogrodzie. Ten naturalny oprysk uwolni twoje plony od groźnego szkodnika

Stonka ziemniaczana jest jednym z najgroźniejszych szkodników w uprawie ziemniaków. Żywią się one liśćmi, łodygami oraz kwiatami ziemniaka, powodując ogromne straty w plonach. Aby ochronić swoje uprawy, warto zastosować naturalny oprysk na stonkę, który bez problemu można wykonać samodzielnie.

Stonka ziemniaczana występuje w Polsce już od połowy XX wieku i czuje się tu wręcz doskonale. Oprócz ziemniaków atakuje również uprawy papryki i pomidora. Jeżeli posiadasz uprawę ziemniaków, należy pomyśleć o zabezpieczeniu swoich plonów. Zanim sięgniesz po chemiczne środki, warto najpierw zastosować ekologiczne sposoby.

Zobacz wideo Ziemniaki, jajko, czosnek. Teraz nie będziesz mieć problemów z obieraniem czegokolwiek

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak rozpoznać stonkę ziemniaczaną? Ten szkodnik ma charakterystyczny wygląd

Dorosłe osobniki stonki ziemniaczanej można z łatwością rozpoznać. Mają charakterystyczne kremowe skrzydła, na których widnieje 10 czarnych pasków, natomiast jej przód jest żółty z czarnymi plamkami. Samice składają jaja na roślinach zazwyczaj na przełomie maja i czerwca, aż do lipca. Larwy żerując na liściach ziemniaka, potrafią czasem całkowicie ogołocić roślinę. W ciągu jednego roku mogą się wytworzyć ok. 2-3 pokolenia stonek. Gdy zauważymy obecność stonki, należy przede wszystkim ręcznie usuwać dorosłe osobniki wraz z ich larwami, a następnie regularnie wykonywać oprysk, na bazie naturalnych składników. 

Oprysk na stonkę. Skuteczny sposób na zwalczenie uporczywego szkodnika

Zanim sięgniesz po chemiczne środki zwalczania stonek, warto najpierw wypróbować naturalne sposoby, które przede wszystkim będą zdrowsze dla samej uprawy oraz środowiska. Ich skuteczność jest taka sama, a więcej dobrego będzie z naturalnego oprysku, aniżeli chemicznego. Aby wykonać oprysk na stonki, będziesz potrzebować: 

  • 300 g świeżego ziela wrotyczu,
  • 10 litrów wody.

Ziele zalewamy wodą, a następnie odstawiamy je na 24 godziny. Następnie wystarczy przecedzić gotowy produkt, który rozcieńczamy z wodą w stosunku np. 1 szklanka produktu na 2 szklanki wody. W kolejnym kroku przelewamy roztwór do butelki z atomizerem i pryskamy roślinę. Oprysk z wrotyczu działa również na inne szkodniki, takie jak: mszyce, bawełnicę korówką, owocówki, śmietkę cebulanka, gąsienice bielinka kapustnika. Jeżeli nie masz możliwości zrobienia preparatu na mszyce z wrotyczu, z pomocą przychodzi pospolita pokrzywa. Wystarczy tylko: 

  • 1 kg świeżej pokrzywy,
  • 10 litrów wody.

Sposób przygotowania jest podobny, jednak zostawiamy produkt na fermentację przez 4-5 dni, następnie rozcieńczamy produkt w proporcjach 1:10 np. 1 litr na 10 litrów, w zależności od potrzeb. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA