W teorii stosowanie antyperspirantów może wydawać się banalnie proste. Jednak jeżeli chodzi o praktykę, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że może robić to w nieprawidłowy sposób. Nieodpowiednie aplikowanie zdecydowanie pogarsza jego działanie. Amerykańska dermatolożka zdradza, jak prawidłowo używać antyperspirantu.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Pocenie się to ogromny dyskomfort, który zazwyczaj dotyka nas w najmniej stosownej chwili np. przed rozmowę kwalifikacyjną. Pot na naszej skórze może pojawić się z najróżniejszych powodów. W wyniku ćwiczeń, przez upały, stres czy gorączkę. Dermatolożka dr Shari Lipner powiedziała, że wiele osób stosuje antyperspirant z rana np. przed wyjściem do pracy. Warto jednak zmienić ten nawyk. Okazuje się, że ta pora na nakładanie antyperspirantu nie jest odpowiednia.
Według Lipner antyperspirant należy stosować w nocy. Chodzi przede wszystkim o fakt, że w nocy pocimy się mniej, więc antyperspirant jest w stanie dotrzeć do gruczołów potowych, jednocześnie ograniczając pocenie. Dlaczego tak się dzieje? Otóż dlatego, że antyperspiranty działają poprzez tworzenie blokady w górnej części, gruczołów potowych, przez co ograniczają ilość wydzielanego potu, który rozbija się o powierzchnie naszej skóry. W nocy, a przede wszystkim po kąpieli antyperspirant ma znacznie więcej czasu na to, aby zatkać gruczoły i ograniczyć pocenie. Doktor Lipner dodaje, że w ten sposób nie będzie potrzeby nakładania antyperspirantu z samego rana. Badania wykazały, że stosowanie antyperspirantów w nocy, może zahamować pocenie się nawet na jeden dzień. Obawy, które rosną wobec szkodliwego stosowania dezodorantów na noc, również zdementowała, wyjaśniając, że:
Nie ma znanych zagrożeń dla zdrowia związanych z noszeniem antyperspirantu w nocy lub zbyt częstym nakładaniem go.
Dodała, że nie ma potrzeby robić sobie przerwy w stosowaniu antyperspirantu. W przypadku, gdy regularne stosowanie takich produktów nie działa, warto udać się do specjalisty dermatologa, który może rozpoznać przyczynę lub zalecić konkretne badania.