Gdzie wyrzucić: fusy z herbaty, fusy po kawie, czyli jak radzić sobie z odpadami bio?

Gdzie wyrzucić fusy z herbaty, fusy po kawie? Czy są ekologiczne? Czy można je jeszcze jakoś wykorzystać? Poznaj odpowiedzi na te pytania, zwłaszcza jeśli los środowiska naturalnego nie jest Ci obcy.

Gdzie wyrzucić fusy z herbaty, fusy po kawie? Czy mogą mieć jakieś dodatkowe zastosowanie?

Gdzie wyrzucić fusy z herbaty, fusy po kawie to pytania, które nurtują większość z ludzi, albowiem prawie wszyscy pijemy albo oba te napoje, albo co najmniej jeden z nich. Chęć na nie pojawia się zwłaszcza w okresie zimowym czy jesiennym, ale też w chłodniejsze dni latem czy wiosną. Czasami pijemy je dla pobudzenia, czasami dla przyjemności. Niezależnie jednak od motywacji, w końcu powstaje problem, jak pozbyć się fusów, które po nich pozostają. Wbrew pozorom nie trzeba ich po prostu wyrzucić do kosza, a już na pewno nie na odpady zmieszane. Mają bowiem wiele cennych właściwości.

Z trochę inną sytuacją mamy do czynienia, gdy mowa o herbacie w torebkach. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy torebka jest wykonana z papieru, czy też z tworzywa sztucznego. W przypadku, gdy torebka jest papierowa, można wrzucić ją do odpadów bio. Natomiast w sytuacji, gdy torebka jest wykonana z jakiegoś tworzywa, niestety należy wrzucić ją do kosza na odpady zmieszane. Kupując herbatę, warto sprawdzić, z czego wykonywane są zawarte w niej torebki, by nie zanieczyszczać niepotrzebnie środowiska dodatkowymi tworzywami sztucznymi. Odpady bio są wszak znacznie lepsze dla środowiska naturalnego niż tworzywa sztuczne, które rozkładają się latami.

Fusy z zielonej herbaty jako nawóz? Jak się sprawdzą w tej roli?

Fusy z zielonej herbaty mogą być bardzo przydatne w ogrodnictwie. Zamiast po pro

stu wrzucić je do kosza na odpady bio, warto zastanowić się, czy nie użyć ich właśnie jako nawozu. Należy jednak pamiętać, że teina zawarta w zielonej herbacie, podnosi kwasowość gleby. Tak więc fusy z zielonej herbaty jako nawóz powinny być stosowane do roślin, które lubią taką ziemię. Przykładem takich roślin ogrodowych będą np. róże czy azalie.

Zobacz wideo Nie wyrzucaj fusów od kawy. Zobacz, do czego mogą ci się przydać

Gdzie wyrzucać fusy z kawy? 

Zastanawiając się, gdzie wyrzucać fusy z kawy, trzeba wziąć pod uwagę to, że są one odpadem roślinnym. Powinny więc zasadniczo zostać wyrzucony do odpadów bio. Przeznaczone do tego są brązowe kontenery na śmieci. Mowa tu oczywiście o fusach z kawy mielonej. W gospodarstwach domowych posiadających kompostownik, zamiast do kosza na śmieci fusy takie mogą zostać umieszczone w kompostowniku.

Czy warto pytać, gdzie wyrzucać fusy z herbaty czy kawy, czy lepiej wykorzystać je ponownie?

Oczywiście, że najlepiej jest wykorzystywać odpady ponownie, zamiast bezsensownie wyrzucać je, by zalegały na wysypiskach śmieci. Dlatego też, zamiast zastanawiać się, gdzie wyrzucać fusy z herbaty czy kawy, lepiej pomyśleć, jak użyć ich ponownie. Na pewno jedne i drugie nadają się bardzo dobrze na nawóz czy też kompostownik. Zwłaszcza w przypadku roślin lubiących kwasową glebę, fusy z herbaty są bardzo dobrym wyborem. Natomiast w przypadku fusów z kawy zastosowań jest więcej. Można je bowiem wykorzystać również w kosmetyce np. do przygotowania domowych peelingów złuszczających. Substancje, które działają jako przeciwutleniacze, a są w kawie zawarte, powstrzymują przedwczesne starzenia i pomagają w produkcji kolagenu. Można również wykonać z nich pastę, którą nakłada się wokół oczu, by walczyć ze spuchniętymi powiekami. Sprawdza się również w leczeniu trądziku. Fusy z kawy nadają się również bardzo dobrze do produkcji domowych świeczek, ponieważ dają kolor, jak również aromat.

Zobacz też: Segregacja śmieci po remoncie. Styropian, tynk i kawałki płytek. Co z nimi zrobić?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.